Dopřáváte svému králíčkovi nebo morčeti hopkání po zahradě a občasné proběhnutí po trávníku? AROMAFAUNA nabízí několik přípravků, které vám mohou pomoci v boji proti parazitům. Jejich aplikace je velice jednoduchá a díky složení éterických olejů i šetrná k nám a zvířatům. Už nemusíte kontrolovat, zda není potřeba po aplikaci omezit kontakt s malými dětmi.
Při chovu králíků je důležitá hygiena. Pokud je zvířátko chováno na špinavé podestýlce, určitě mu neprospíváte. Králíci jsou navíc citliví na toxiny z plísní, které se v nekvalitní podestýlce mohou vyskytovat. Při péči o králičí příbytek určitě využijete čisticí přípravek AROMA SANITOL a dezinfekční přípravek DESINF, mikroklima zlepšíte i esenciálními oleji, které mají antibakteriální, protivirové či protiplísňové účinky (stačí pár kapek na seno nebo podestýlku).
Jedná se o život ohrožující parazitární onemocnění, při němž dochází k postižení jater. Při zjištění klinických projevů je třeba provést léčbu dle pokynů veterinárního lékaře.
Toto onemocnění způsobují drobní roztoči, kteří umí králíčka velmi potrápit. Při intenzivním napadení svrabem je ohrožen i život králíka. V uších se tvoří rozsáhlé nálepy a krusty, které se rozhodně nesmí silou odstraňovat.
Strašáci při chovu králíků. Obě onemocnění jsou často smrtelná. Své králíky účinně ochráníte jedině správnou vakcinací.
V srsti králíků se mohou vyskytnout nezvaní hosté - kožní paraziti jako blechy, vši nebo dravčíci - zejména, pokud je zvířat v chovu více a mají přístup ven. Z našich výrobků je k ošetření králíka určen přípravek KANUSPOT, tonikum při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu.
Králíci jsou při nevhodných chovných podmínkách více náchylní k infekcím dýchacího aparátu (nakažlivá rýma, záněty plic). Onemocnění, které způsobuje např. bakterie jménem Pasteurella, může mít za následek i úhyn. Proto je potřeba dbát na správnou hygienu, vhodnou potravu (změny v krmení neprovádět náhle), kvalitní podestýlku a nevystavovat zvířátko stresu. Je dostupná i vakcína.
Ani králíčkům se nevyhýbají plísňová onemocnění kůže. Mezi nejčastější původce patří Trichophyton a Microsporum. Tyto plísně se mohou vyskytovat i v srsti a na kůži jedinců, kteří nemají žádné příznaky. V období oslabení, stresu, při špatné výživě nebo špatných hygienických podmínkách se ale projeví. Charakteristická je tvorba šupin a krust. Vznikají vylysalá ložiska, většinou okrouhlého tvaru. Plísňová onemocnění mohou být přenosná i na člověka.