Aromaterapie jako životní styl
Pěstujete si na zahradě meduňku nebo mátu pro bylinkové čaje nebo milujete procházky jehličnatým lesem vonícím borovicemi? Sušíte si doma pro provonění bytu pomerančovou kůru? Dáte si rádi česnečku? Možná si to ani neuvědomujete, ale i takto do svého života přivádíte aromaterapii! Při loupání kůry pomeranče nebo rozemnete-li list máty či jehličí borovice se silice uvolní a vloudí do nosu a působí na naše tělo i naši duši.
Aromaterapie je čím dál více populární a není to jen otázkou nějaké módní vlny, opravdu funguje. Přináší přirozenou alternativu umělým chemickým látkám, kterých se v našem životě bohužel vyskytuje možná až příliš. U řady z nich je až s postupem času odhaleno, že kromě pozitivního působení přináší našemu zdraví i komplikace. Potraviny, kosmetika, čisticí prostředky jsou takových složek plné… Někteří z nás se proto snaží opět vracet k bylinkám a znalostem a vědomostem, které už bohužel zapadly. Aromaterapie je cesta, která nám umožňuje spoustu těžkostí zvládnout s pomocí přírody, konkrétně díky éterickým (esenciálním) olejům.
Pro někoho je možná slovo aromaterapie příliš abstraktní nebo si pod ním představí jen kapání nějakých voňavých kapiček do aromalampy… Rádi vám v článcích v dalších číslech časopisu dokážeme, že aromaterapie má určitě co nabídnout i vám!
Pod termínem aromaterapie rozumíme používání éterických olejů k udržování, podpoře a zlepšení fyzické, psychické i duchovní pohody. Éterické oleje, tedy rostlinné silice, jsou produktem siličnatých rostlin. Získávány jsou většinou velmi šetrnou parní destilací nebo lisováním z listů, květů, plodů, dřeva, kořenů či pryskyřic.
Nemusíte být přímo vyškoleným aromaterapeutem, abyste využili sílu éterických olejů ve svém životě. Objevíte schopnosti bylin a ubezpečujeme vás, že si nikdy nebudete moci říct, že už všechno víte.
Zkušený aromaterapeut vám výběrem správné kompozice může ulehčit řadu složitých životních situací a pomůže vám najít správný směr. I bez odborných rad si ale jistě sami dokážete vybrat éterické oleje, které vám prostě příjemně voní, zlepší náladu a navodí pohodu.
I v aromaterapii platí, že méně je někdy více. Éterické oleje jsou silně koncentrované, proto je používejte vždy střídmě, s rozumem, vysoce zředěné a v nízkých dávkách. Nezapomeňte, že i u éterických olejů je základní kvalita. Syntetické náhražky postrádají terapeutickou hodnotu a jsou pro aromaterapii naprosto nevhodné. Za kvalitu éterických olejů značky AKH a Karel Hadek se můžeme zaručit. Dodavatele si pečlivě vybíráme a kvalitu surovin pravidelně kontrolujeme.
Co éterické oleje umí?
Řada z nich má silné antimikrobiální účinky - DOBROMYSL, SKOŘICE, ČAJOVNÍK, TYMIÁN, HŘEBÍČEK, MATEŘÍDOUŠKA. I proto se uplatňují při hojení ran, bolesti v krku, střevních infekcích. Výhodou je, že se jedná o směsi spousty chemických látek, které si rostliny vytvořily pro svou ochranu. Pro bakterii je tedy složité vytvořit si rezistenci proti více složkám zároveň.
Rostliny si silice vytváří i jako ochranu proti hmyzu. Jsou proto skvělým přírodním repelentem, stačí jen sáhnout po tom správném druhu. MÁTA, TYMIÁN, ROZMARÝN, HŘEBÍČEK, CITRONELA, PELARGONIE, KANUKA a další vás v tomto ohledu nezklamou.
Kromě krásné vůně vašeho domova i výborně podpoří dýchání. Působí proti mikrobům a zároveň mírní kašel a jiné dýchací potíže. BOROVICE, EUKALYPTUS, MATEŘÍDOUŠKA nebo LITSEA CUBEBA by v období sychravého podzimu neměly ve vybavení vaší domácnosti chybět. Účinky synergických éterických olejů se spojují v oblíbených směsích éterických olejů ATEMOL, AROMECLIMA, ANEMOSOL nebo AROMA BABY. Abyste měli tyto pomocníky stále při sobě, je ideální nakapat pár kapek do inhalační tyčinky.
Není náhodou, že je řada aromaterapeutických olejů získávána z bylin, které známe i jako koření. HŘEBÍČEK, DOBROMYSL, ŠALVĚJ, BAZALKA i JALOVEC umí podpořit trávení, povzbudí náš metabolismus a chuť k jídlu a působí pozitivně na přirozenou střevní mikroflóru.
Éterické oleje jsou účinnými pomocníky při stresu a depresích. Dokážou zlepšit náš spánek. Snad každého přeci zklidní a potěší třeba vůně LEVANDULE, POMERANČE nebo MEDUŇKY. Při relaxaci a meditaci rádi vnímáme nevtíravou MYRHU nebo KADIDLOVNÍK.
Jak je možné, že umí ovlivnit něco tak složitého, jako je lidská psychika? Teď trošku nudné vědy… vědeckými studiemi bylo odhaleno, že velmi malé molekuly působí přes čichové nervy přímo na mozek. Oblast mozku zpracovávající emoce je velmi úzce spojena právě s vývojově nejstarší částí, tzv. čichovým mozkem. Složky silic ovlivňují nervové přenosy, přes nervová spojení je tak účinek přenášen a zpracováván dále.
Aromaterapie a kosmetika - jde to dohromady?
Odpověď zní ano, a skvěle! Silice působí protizánětlivě, antioxidačně a podporují regeneraci. To jsou ideální vlastnosti, které využijeme při péči o pokožku trpící akné, ekzémy, při alergiích a atopiích. I proto jsou ceněnou součástí aromaterapeutické olejové kosmetiky, která je volbou pro osoby trpící různými dermatologickými potížemi. Nejosvědčenějšími produkty jsou krémy ATOP-DERM a ATOPINAL nebo meduňková lecitinová emulze MELINKA.
Aromaterapeutická olejová kosmetika AKH je založena na přírodních surovinách. Úlohu konzervantů hravě nahradí právě éterické oleje se svými antimikrobiálními účinky. Jako emulgátor slouží rostlinný lecitin. Základem jsou rostlinné oleje a másla. Složky éterických olejů jsou maličké molekuly, které po aplikaci prostupují přes kůži, působí pak v hlubších tkáních i na nervovou soustavu.
Citlivou pokožku zklidní LEVANDULOVÁ PLEŤOVÁ VODOU a regenerační emulze LECIDERMA SHEA LAVENDEL. Pokud trpíte výskytem akné, zvolte pro péči o problematickou pokožku krém TANADERM nebo regenerační krém TEA TREE, VRATIČOVOU PLEŤOVOU VODU a ČAJOVNÍKOVÉ TONIKUM.