Co je to repelent?
Repelenty jsou přípravky, které se používají k odhánění hmyzu a to především v oblastech s vysokým výskytem komárů, much, ovád, klošů a jiného hmyzu, který může způsobovat podráždění pokožky a nést riziko přenosu nemocí. Existují dva základní druhy repelentů - chemické a přírodní.
Chemické repelenty jsou vyrobeny ze syntetických sloučenin, které mají odpuzující účinek na hmyz a „chemickou“ vůni. Jsou často považovány za účinnější než přírodní repelenty, ale mají také své nevýhody. Některé složky v chemických repelentech mohou být škodlivé pro zdraví, zejména při použití ve velkých množstvích nebo při dlouhodobém používání. Mohou způsobit podráždění kůže. Vzhledem ke zvýšené toxicitě jsou chemické repelenty toxické pro některé druhy živočichů a rostlin.
Přírodní repelenty jsou vytvořeny z přírodních složek, které mají na hmyz podobný účinek jako repelenty chemické. Přírodní repelenty využívají repelentních - odpuzujících účinků rostlin. Ve většině případů jde o extrakty rostlin nebo o éterické/esenciální oleje. Přírodní repelenty jsou bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Mezi nejčastěji používané rostliny s repelentním účinkem patří levandule, afrikán, pelargonie, citronová tráva, citronela, hřebíček, eukalyptus, kafr, máta a mnoho dalších.
Rostliny s repelentním účinkem mají odpuzující účinek na hmyz a je méně pravděpodobné, že repelenty z těchto rostlin budou mít nežádoucí účinky. Je to prostě tak, že koncentrovaná vůně některých rostlin hmyzu nevoní. Přírodní repelenty jsou obvykle jemnější pro citlivou pokožku a mohou je použít děti a těhotné ženy. Pokud se obáváte aplikace na pokožku, můžete extrakt nebo lihovou směs použít na oblečení. Nevýhodou je jejich rychlé odpařování a nutnost častější aplikace.
Kromě tradičních repelentů se na trhu objevují také nové produkty, jako jsou repelentní náramky a náplasti. Tyto výrobky obsahují přírodní složky nebo chemické sloučeniny, které se uvolňují postupně a poskytují ochranu proti hmyzu. Repelentní náramky a náplasti se zdají býti praktické, jelikož se nemusí nanášet přímo na pokožku. Pokud však nosíte náramek, dotýká se pokožky, tudíž i zde může dojít k reakci. Proto je potřeba přistupovat k jejich používání obezřetně, ať jde o náramek s chemickou nebo přírodní látkou. Mějte na paměti, že repelenty nejsou 100% účinné a nezaručují ochranu proti každému druhu hmyzu. Přírodní repelenty je potřeba aplikovat opakovaně.
Pokud je vám aromaterapie blízká, oceníte intenzivněji výhody esenciálních olejů a jejich směsí. Řada esenciálních olejů má repelentní - odpuzující účinky. Není proto překvapením, že mnoho našich směsí obtížnému hmyzu nevoní.
To znamená, že některé naše esenciální parfémy, které jste zvolili jako svůj parfém pro každodenní používání, mohou mít mírný odpuzující účinek na hmyz. Vyzkoušeli jste například parfém POMELIE, SOPHIE, BERYLON, VALENTÝNKA, CALM MAN? Pokud ne, nevadí, prostor máte, léto teprve začíná. Zmíněné esenciální směsi používám například jako vůni na venkovní večeři ve městě. Na ošacení nanesu parfém a na tělo používám směs esenciálních olejů, kterou přidám do lecitinového oleje LECITOL SUPER. Příjemná vůně mne provází po celý večer a od hmyzu mám klid. Na zpříjemnění chvil vyzkoušejte i naši novinku - esenciální parfém NoMoreBites s levandulí a citronelou!
Za používání přírodních vůní se na vás nebudou zlobit ani zvířata. Pod jejich značkou AROMAFAUNA najdete mnoho repelentních směsí, které budou vonět i vám. Nejoblíbenější jsou směsi esenciálních olejů TROPFINOL nebo GELSINEX nebo spreje INSI SPRAY či TROPFI SPRAY!