CPL - chronický progresivní lymphoedém
CPL – CHRONICKÝ PROGRESIVNÍ LYMPHOEDÉM neboli snížená elasticita kůže.
Onemocnění převážně chladnokrevných, fríských koní, irských cobů a ostatních, pro které jsou charakteristické rousy.
Vyskytuje se převážně na pánevních končetinách, není výjimkou, že se objeví i na hrudních.
Onemocnění má 2 formy:
1) Mírná, kdy jsou končetiny zlehka oteklé, nemusíme si toho ani všimnout. Při prohmatání cítíme zhrubnutí kůže.
2) Těžká forma, tu poznáme spolehlivě. Otok je viditelný, v podkoží jsou velké vazivové uzly, kůže je hrubá až strupatá a lehce zranitelná. Často se vyskytuje bakteriální infekce nebo svrab.
V takovém případě se nejdříve zaměřím na svrab.
Původcem tohoto kožního onemocnění je zákožka svrabová nebo další roztoči, jako např. Chorioptes nebo Psoroptes. Je to malý, okem téměř neviditelný tvor. Má kulaté tělo s mírně vypouklou hřbetní částí, ze které rostou chlupy. Dospělá samička je 0,3-0,6 mm dlouhá a 0,25-0,4 mm široká. Sameček bývá menší. Zákožka žije na hostiteli celý svůj dvouměsíční život, kdy si samička provrtává chodbičky v kůži a zde pak klade vajíčka. Živí se vykopanou kůží a tkáňovým mokem. To způsobuje svědění, hlavně v teplém prostředí. Na kůži se tvoří pupínky, krusty, vypadává srst, přichází nechutenství, možná sekundární bakteriální infekce. Skutečnost, že se jedná opravdu o svrab, nám potvrdí veterinář a kožní seškrab. Nejčastěji postižená místa jsou v rousech na nohou (chorioptový svrab).
Jak problém se zákožkou řešit?
Omyjte napadená místa mycím olejem HY-NEDEMOD. Po uschnutí je doporučujeme namazat krémem NEDEMOD. Roztoči způsobující toto onemocnění jsou citliví na éterické oleje pocházející z hřebíčku, levandule, čajovníku, zederachu indického, šalvěje či ylang -ylang.
Potom, co se vyrovnáme se svrabem, přichází čas na CPL.
První věcí je udržovat koně v čistotě a suchu. Není vhodné časté koupání ani oplachování špinavých nohou z vycházky nebo výběhu. Lepší je nechat bahno uschnout a vykartáčovat. Doporučujeme přidávat do krmiva éterické oleje z heřmánku, levandule nebo hřebíčku a čisté suché nohy promazávat bambuckým máslem nebo měsíčkovým krémem. Pro péči o hrubou, popraskanou a obtížně se hojící kůži je vhodný i HOOFINOL CARE.
Důležitý je pravidelný pohyb.