Díl 4. Kam se poděl sladký spánek?
Už několik let před prvním těhotenstvím jsem od jiných maminek slýchala “hlavně hodně spi, protože až se to narodí, tak už se nevyspíš”. No nevím, jak to dělaly maminy přede mnou, ale já se pořádně nevyspala ani v průběhu prvního, ani druhého těhotenství.
Od prvního trimestru můj sladký a tolik potřebný spánek narušovala neuhasitelná žízeň, následně neodkladná potřeba wc, bolavá prsa i záda. A to mám před sebou ještě 6 perných měsíců, během kterých bříško i miminko poroste, začne se všelijak kroutit, kopat a moje spánkové pozice se opět smrsknou na celkem tři… levobok, záda, pravobok. Každá z nich tak na půl hoďky a pak změna.
Začala jsem hledat pomoc a objevila hned dvě cesty. Jedna vedla ke kvalitnějšímu spánku, druhá ke zmírnění bolesti zad a uvolnění nepříjemného napětí v prsou.
Klidný a hlavně kvalitní spánek v těhotenství je velice důležitý. Tělo prochází obrovskými změnami a na další změny se musí připravit. Klidný spánek má blahodárný vliv na psychický stav nastávajících maminek. Dochází při něm k redukci úzkostných pocitů, které mohou být navozené obavami o zdraví miminka, změnami vzhledu těla nebo životního stylu. Dostatek spánku má samozřejmě také efekt pro náš imunitní systém a celkový stav pleti a těla, a to v průběhu těhotenství i mimo něj.
Recepty našich prababiček, jako hrnek teplého mléka nebo meduňkového čaje, vedly opět jen na wc a to několikrát za noc. Tím ovšem nechci popírat, že nikdy nefungovaly! Jen na mě víc působily vypité tekutiny než účinné látky meduňky. Přizpůsobit jsem musela taky jídelníček. Opravdu není dobrý nápad sníst večer půlku melounu.
A tak jsem zkusila meduňku aplikovat jinou formou. Pomocí MEDUŇKOVÉHO SPRCHOVACÍHO OLEJE. Netrvalo to dlouho a z běžné hygieny se stal voňavý uvolňující rituál, který mi pomohl rychleji usnout. Důležité je hned po koupeli zalehnout do postele! Žádná TV, mobil, počítač. Jen tma, ticho a peřiny.
Co ještě doporučuju před samotnou sprchou je lehké protažení nebo jóga. Díky tomu jsem se rychle zbavila bolestí v křížové oblasti zad.
Naprosto skvělá je taky masáž, ale pozor na masírované oblasti a intenzitu samotné masáže. V těhotenství byste se měli vyhnout masírování zejména v oblasti bederní páteře! Ale taková masáž ramen, krku, lýtek nebo chodidel je naprosto bezkonkurenční. Hlavně když partner pro lepší uvolnění použije třeba LEVANDULOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ.
Pokud se budíte v průběhu noci (třeba na čůrání), doporučuju provonět vzduch v ložnici pomocí osvěžovače vzduchu VŮNĚ SPÁNKU, který vám díky éterickým olejům z levandule, majoránky a citronové trávy pomůže znovu krásně zabrat.
Překvapivě mi meduňková sprcha pomohla taky od nepříjemného napětí v prsou. O tom, že se levandulový masážní olej hodí nejen k uvolňující masáži krku, chodidel a jiných oblastí asi psát ani nemusím, že? :)