Díl 5. Akné v těhotenství
Začátek “nejkrásnějšího” období v ženském životě nemá s fyzickou krásou vůbec nic společného. Tedy alespoň v mém případě to tak bylo hned dvakrát. Kromě zelenobílé barvy obličeje se na něm během prvního trimestru objevilo taky akné.
Né že bych jinak měla celý život pleť jako dětskou prdelku, ale tohle byl extrém. Bylo mi jasné, že mi tak tělo dává najevo, že se něco děje a mění. Začala jsem pátrat po tom, co vlastně tohle těhu akné způsobuje, a jak se onoho kosmetické nedostatku co nejrychleji zbavit.
Co je vlastně akné?
Jednoduše řečeno jsou to ucpané kožní póry, ve kterých se množí bakterie způsobující zánět. Ten se pak projeví zarudnutím a citlivostí pokožky v okolí póru. Bohužel má většina lidí (včetně mě) tendenci si vzniklý pupínek okamžitě mačkat v domění, že tím je problém vyřešen. Omyl… tím, že akné “vymáčkneme”, vlastně vytvoříme vstupní vrátka bakteriím, které mohou zánět ještě víc zhoršit. Tím samozřejmě automaticky prodlužujeme období hojení a konečným výsledkem jednoho nevinného pupínku může být nesmazatelná stopa v podobě jizvy.
Každé tělo naprosto přirozeně produkuje kožní maz pomocí mazových žlázek v okolí chloupků. Intenzita tvorby mazu je čistě individuální, ale ve velké míře ji ovlivňuje naše každodenní životospráva (stres, strava, hygiena, nevhodná kosmetika,…). Ovšem v případě těhulí může být na vině taky rozhozená hladina hormonů, především androgenů (pohlavních hormonů). Čím vyšší je jejich hladina, tím intenzivnější je produkce mazu.
Tolik k tomu, co vlastě akné v těhu způsobuje… Teď co s tím?
V první řadě se určitě zaměřte na svou životosprávu, protože bez ní vám sebelepší kosmetika nepomůže. Základem je dostatek spánku a tekutin. Co se týče stravy, to je kapitola, kterou si musí každá nastávající mamina nastavit sama. Těžko se držet návodů, že nemáte jíst to či ono nebo naopak máte sníst onohle a tamto, když máte žaludek na vodě a dělá se vám zle i z pohledu na jídlo. Nebo druhý extrém, kdy prostě nedokážete odolat sladkostem a tučným jídlům.
Pak je potřeba zaměřit se na šetrnou přírodní kosmetiku, protože “klasické” přípravky mohou obsahovat chemické látky, které mohou stav pleti ještě zhoršit. Zaměřte se hlavně na čištění, hydrataci, zklidnění a regeneraci pleti.
Já si vybrala ČAJOVNÍKOVOU pleťovou vodu a krém TANADERM. Přiznám se, že při výběru hrála prim vůně, protože i kdyby byly přípravky sebeúčinnější, tak v prvním trimestru si na obličej prostě nedáte nic, co vám nevoní. Naštěstí má pleťovka i krém krásnou bylinkovou vůni, která mi v těhotenství ani trochu nevadí. Co se týče složení, tak čajovník má silné protizánětlivé účinky a TANADERM je plný rostlinných olejů (mandlový, slunečnicový, z vlašských ořechů aj.), takže podmínka hydratace pleti splněna.