Jaká je vaše oblíbená vánoční vůně? Aneb co voní o Vánocích…
Vánoce jsou plné nádherných vůní, které nám připomínají kouzlo těchto svátků. Mezi nejtypičtější vánoční vůně patří vůně koření, které používáme v kuchyni. Pečení perníčků se neobejde bez skořice, hřebíčku, kardamomu, badyánu, nového koření, zázvoru a muškátového oříšku. Ve svařáku nechybí skořice, hřebíček, anýz, kardamom, badyán, zázvor, muškátový oříšek, ale objeví se i jalovec, koriandr, vanilka nebo pepř. Chuť a vůně punče, to je skořice, hřebíček, muškátový oříšek, badyán, kardamom, pomerančová kůra spolu se sušenými švestkami a jablky. V cukroví nesmí chybět vanilka, zázvor, skořice, kakao, citronová kůra, pomerančová kůra, sušená švestka, oříšky… Jistě jste si všimli, že se některé opakují…
Proč tomu tak je?
Období Vánoc je magické a pro mnohé jde o nejkrásnější období roku. Nejde jen o rozdávání dárků. Vánoce jsou kouzelným časem vyplněným vánočními zvyky a vánočními tradicemi, které dělají tyto svátky jedinečné. Setkáváme se s rodinou, přáteli… uzavírají se životní kapitoly… Koření stále se opakující ve vánočních pokrmech podporuje naši náladu, dodává nám odhodlání, hladí duši, podporuje imunitní systém i probouzí vzpomínky. Toto však umí nejen koření v pokrmu, ale i jeho vůně ve formě esenciálního oleje.
Skořice a její sladká kořenitá vůně je neodmyslitelnou součástí vánočního pečení. Neobejdou se bez ní skořicové hvězdičky nebo perníčky. Nechybí v punči a svařáku. Dodává odvahu, pomáhá dělat pořádek v mysli, čímž nastoluje vnitřní klid.
Zázvor v sobě kombinuje příjemnou svěžest, unikátní pálivost a úžasné citrusové aroma. Často je používán do sladkého pečiva a sušenek. Pro jeho výraznou chuť se hodí i k přípravě zvěřiny nebo ryb. Jeho úkolem je přivézt člověka do klidu, pomoci mu odpoutat se od tělesných i duševních strastí. Pomáhá najít a naslouchat vnitřnímu hlasu při vnitřním i vnějším chaosu.
Vanilka se používá v mnoha vánočních dezertech např. vanilkové rohlíčky, vánoční puding i vaječný koňak. Její jemná vůně dodává pokrmům sladký nádech. Uklidňuje mysl, dodává energii, smysl pro krásu a lásku. Oprošťuje od stresu a potíží každodenního života. Napomáhá spojení duše a těla. Pomáhá při hledání bezstarostnosti.
Hřebíček vyniká svou chutí a příjemnou aromatickou vůní. Působí mírně dráždivě, má však výrazné dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Pomáhá konat, najít odhodlání, vzchopit se. Dodává energii činu, sílu unést a přijmout dobré i špatné.
Badyán má jemnou vůni podobající se anýzu a kořeněnou nasládlou chuť. Používá se hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Povzbuzuje, mírní deprese, noční můry, pocity osamělosti. Pomáhá ke zvýšení psychického uvědomění.
Nové koření - pimentovník má palčivou, příjemně kořeněnou a mírně nasládlou chuť, která v sobě snoubí kombinaci hřebíčku, skořice a muškátového oříšku s lehkým nádechem pepře. Významně přispívá ke schopnosti zvažovat myšlenku, slovo, pohyb, čin. Přispívá k sebeanalýze a mírní hodnocení a kritizování druhých.
Kardamom se nejčastěji používá k ochucení a prohloubení chuti kávy a čaje, do sladkého pečiva a v malém množství do uzenin. Jeho chuť je pikantní, lehce citrusová, stejně jako aroma. Jedná se o jedno z nejdražších koření světa. Zmírňuje pocity deprese, zklidňuje mysl. Dodává ušlechtilost myšlení, slovnímu projevu i tělesnému pohybu. Je oblíbenou přísadou orientálních vůní a parfémů.
Koriandr ve formě sušených semen má příjemnou nasládlou chuť, aroma může připomínat vůni pomerančové kůry. Používá se na přípravu omáček, dušených mas a na ochucení ryb. Hodí se k houbám i luštěninám. Je součástí kořenících směsí kari nebo garam masala, ale přidává se i do sladkého aromatičtějšího pečiva. Ulevuje od bolesti hlavy, vede k duchaplnosti, dobré paměti. Podporuje láskyplné mezilidské vztahy.
Pepř má silnou, kořenitou, ostrou vůni charakterizovanou jako pikantní, teplou a velmi intenzivní. Používá se především k dochucení masa, ryb, studených i teplých omáček, polévek nebo salátů. Má významné stimulační a povzbuzující účinky. Působí jako významný stimulant centrální nervové soustavy, stimuluje krevní oběh, zvedá krevní tlak a podporuje zásobování orgánů živinami. Urychluje myšlení v nitru člověka i jeho růst. S používáním pepře bychom měli být obezřetní. Intenzivní chuť i dráždivé účinky jsou známé historicky.
Muškátový květ dodává pokrmům exotickou a jemnou chuť. Skvěle se hodí do dezertů, cukroví, polévek, omáček, i na dušená masa. Je vhodný k pečeným jablkům, meruňkám a švestkám. Pomáhá člověku prohloubit zájem o okolní svět a vše, co se okolo něj děje. Rozjasňuje mysl, uzdravuje zrak, sluch. Uvolňuje srdce i emoce.
Muškátový oříšek se používá do omáček, vývarů a při pečení masa. V italské kuchyni se přidává do smetanových a sýrových omáček na těstoviny. Doporučován býval při léčbě astmatu. Vhodný je při nespavosti, ke zmírnění průjmů či nadýmání. Uvolňuje citové blokády, rozjasňuje osobnost. Otevírá studnici citu, lásky, pochopení, odpuštění. Má příznivé účinky na psychickou stránku.
Pokud jste dočetli až sem, už víte, proč používáme tato koření na dochucení pokrmů nebo jeho vůni na provonění domovů o Vánocích. Pomáhají nám zvládnout emoce, vztahy, dodávají odvahu, podporují pochopení druhých… Pomáhají nám vyjádřit lásku, dát ji našim blízkým, našemu okolí. Pomáhají otevřít naše srdce nejen o Vánocích.