Kaliciviróza koček
Jedná se o velmi rozšířené a vysoce nakažlivé virové onemocnění koček. K přenosu dochází nejčastěji přímým kontaktem s postiženým jedincem. Šíří se kapénkovou infekcí, ale někdy může dojít k přenosu i infikovanou močí nebo trusem. Inkubační doba je až 14 dní. Onemocnění není přenosné na jiné druhy zvířat ani na člověka.
Kaliciviróza má obvykle rychlý nástup. Zpočátku se projevuje nechutenstvím a apatií. Postupně se přidává zvýšená teplota, výtok z nosu a na sliznicích v dutině ústní vznikají eroze. Typické místo pro výskyt eroze/aftů je špička jazyka a horní patro. Proto kočka odmítá přijímat potravu, hodně sliní a z tlamičky jí vytékají zapáchající sliny. U zvlášť oslabených jedinců může onemocnění přejít až v zápal plic a zánět kloubů.
Onemocnění není smrtelné a je možné ho léčit. Léčba se provádí symptomaticky, pouze se tlumí příznaky onemocnění a podporuje se přirozená imunita zvířete např. IMUNOFAUNOU a VITAMÍNEM C. Do tlamičky je vhodné aplikovat přípravek FAUNA ORAL. Ten má díky obsahu hřebíčku a šalvěje vynikající znecitlivující a adstringentní účinek, podporuje tak hojení. Ucpanému nosu můžete ulevit kápnutím FAUNA RINISu na nosní houbu. Pokud se přidruží bakteriální infekce, je nutné navštívit veterináře a nasadit antibiotika. Hygienu prostředí a pelíšků zaručí náš AROMA SANITOL v kombinaci s dezinfekčním přípravkem DESINF. Do aromalampy nebo difuzéru lze nakapat směs éterických olejů DESIVIR, která obsahuje antimikrobiálně působící éterické oleje/silice.
Jedinou spolehlivou prevencí proti kaliciviróze je vakcinace. Kočky lze vakcinovat již od dvou měsíců věku. Ideální vakcinační schéma nejlépe doladíte se svým veterinárním lékařem.