
Klidné Vánoce a Silvestr? Se správnými esenciálními oleji žádný problém!
Vánoční svátky by měly být ve znamení klidu a pohody. Všichni ale dobře víme, že to tak úplně nefunguje. Vánoce a Silvestr jsou nejhektičtějším obdobím celého roku. Před Štědrým dnem bývá domácnost naruby kvůli pečení cukroví, vánočnímu úklidu či výzdobě. Hned po Vánocích se strhává lavina rodinných návštěv, kterou zavrcholí silvestrovské veselí.
Ale jak jsou na tom naši mazlíčci? Jak snáší tyto změny v jejich zajetém celoročním režimu?
Nezáleží na tom, zda máte psa, kočku nebo morče. Každý tvor má svůj režim, své pohodlí, na které je zvyklé. Narušení tohoto režimu může (ale nemusí) být pro zvířata stresující. Hlavním faktorem, který ovlivňuje stresovou vypjatost, je věk zvířete. Štěně, kotě nebo jiné mládě, bývá nadšené z každé novoty a návštěvy. Byť většinou padne totálně „vyšťavené”, je to pro něj vzrušující a tudíž super.
U dospělých zvířat už je to hodně individuální a odráží se zde i povaha plemene nebo míra socializace (tzn. jak moc je zvíře zvyklé na lidi, děti, změnu prostředí).
Starší zvířata jsou už opravdu zvyklá na svůj klid. Proto patří do rizikové skupiny, která může o vánočních svátcích reagovat negativně. Pokud máte starší kočku či psa, kteří jsou zvyklí trávit celý rok na gauči po boku svých páníčků, a najednou do jejich prostoru vstupuje jedna návštěva za druhou, je to pro ně změna. V takových případech je dobré mít pro zvíře připravený nějaký klidný koutek, kam si bude moct zalézt a schovat se před vším tím mumrajem.
Další kapitolou jsou silvestrovské oslavy a s nimi spojené ohňostroje. Zde bychom rádi upozornili především majitelé psů, kteří spoléhají na to, že minulý rok byli se psem doma a ten na výbuchy petard nijak nereagoval. Jak se říká „co bylo včera, není dnes”. Pes stárne, mění své chování i své reakce. To, že mu doposud ohňostroje nevadily, ho nedělá doživotně imunním vůči hlasitým ránám.
A jak může AROMAFAUNA o svátcích pomoci?
Pro zvířata ve stresu byla vytvořena speciální adaptační směs olejů FAUNA HAPPY, která obsahuje esenciální oleje známé svými uklidňujícími účinky.
K navození uklidňující atmosféry můžete také použít jednodruhové zklidňující esenciální oleje jako je meduňka, dobromysl, bergamot či grapefruit.
Pozor dávejte při použití levandule u koček. Ty ji nemají v lásce kvůli snižování krevního tlaku. Účinky levandule můžete nahradit například mandarinkovým esenciálním olejem.
Tip: Na podporu optimismu a radosti lze využít pomerančový esenciální olej.
K aplikaci esenciálních olejů do ovzduší se vám může skvěle hodit DIFUZÉR, který je v přítomnosti domácích mazlíčku rozhodně bezpečnější než běžné aromalampy na hořící svíčky. Každopádně by zvíře vždy mělo mít možnost přejít do větrané místnosti.