Noční můra koňáků - podlomy
Od podzimu do jara můžou koně a jejich majitele pořádně potrápit podlomy. Vlhké počasí, bláto ve výběhu a špatná hygiena, to je živná půda pro toto onemocnění. Vyloučit se nedá ani snížená imunita, která onemocnění také moc nepřidá.
Co jsou to vlastně podlomy?
Jedná se o onemocnění kůže na zadní straně spěnky, ale může se vyskytnout i kolem patek a v neléčené stavu se může rozšířit až ke spěnkovému kloubu. Typickým příznakem jsou strupy na kůži, které mohou mokvat. Pro některé koně je tento jev velmi nepříjemný a léčba bývá zdlouhavá.
Jak lze podlomům předcházet?
Základem jsou kvalitní zoohygienické podmínky. Každý den je třeba koni nohy kontrolovat, udržovat v čistotě a jakýkoliv podezřelý strup zavčas zaléčit. Zejména u oslabených a starších koní je také potřeba podpořit imunitu. Vhodným přípravkem může být IMUNOFAUNA s eleutherokokem, saturejkou a mateřídouškou nebo PUPALKOVÝ OLEJ, který díky omega-3 a 6 nenasyceným mastným kyselinám působí blahodárně na stav kůže a srsti.
Co dělat, pokud už podlom vznikl?
Nám se u našeho staršího valacha osvědčil následující postup. Nohy po příchodu z výběhu omýváme mycím olejem HY-WASH PADS. Možná vás zarazí, že je primárně určen na omývání tlapek, ale nemusíte mít vůbec žádné obavy. Díky svému složení je vhodný také pro koně. Nečistoty se krásně smývají, pokožka se nevysušuje a srst rychleji schne. Když je postižené místo suché, namažeme ho regeneračním HELP BALZAMEM. Ten podlom krásně zklidní a po několika dnech pravidelného mazání se sám vyloupe. A protože se jedná o staršího valacha, tak nezapomínáme podporovat jeho imunitu, a to právě již zmíněnou IMUNOFAUNOU. Ta mu je pravidelně přidávána do krmení.
Jako podporu imunity můžete použít i přímo samotný pomletý kořen eleuterokoku. Ten lze přimíchat např. do koňského müsli. Koním do váhy 500 kg přidejte cca 10 až 20 g denně, koním nad 500 kg cca 20 až 30 g. Eleuterokok je vhodné podávat i před plánovanou vakcinací.
Další možností, která se při řešení podlomu osvědčila, je veterinární přípravek HOOFINOL CARE na bázi silice z tymiánu, hřebíčku, čajovníku a lavandinu. Je určen také pro kopyta trpící hnilobou a hodí se i pro ošetřování ran a kůže kolem korunky a na patkách.
Dalším tipem je použití masti obsahující éterický olej z KANUKY, která přináší skvělé výsledky právě při ošetřování podlomů u koní. Do rozpuštěného BAMBUCKÉHO MÁSLA přidejte KANUKOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ ve 20% koncentraci, nechte zchladnout v ledničce. Dle intenzity změn se mast aplikuje po týden až měsíc, do vyhojení. Ideální je po očištění aplikovat 2x denně.
Nezapomeňte však na to, že pokud už jsou podlomy až příliš rozšířené nebo hnisají, nezbude vám nic jiného než zavolat veterináře. Já však doufám, že vám bude těchto pár rad k užitku, podlomy nepodceníte a veterináře budete muset povolat jen k běžným preventivních úkonům.