Papoušek se škube!
Škubání peří u papoušků může být způsobeno řadou příčin. Pokud se vám podaří důvod odhalit, máte téměř vyhráno. Může se jednat o psychické problémy způsobené stresem, náhlou změnou v jeho životě, nudou (nemá při osamocení co pozorovat), nedostatkem pohybu mino klec, nedostatkem stimulů (nudí se, nemá dostatečné vybavení příbytku, aby se zabavil), je osamocený nebo ho naopak stresují jiní papoušci, se kterými je chován. Dalšími příčinami může být nevhodné krmení, nedostatek vitamínů a minerálů, parazité kůže a peří nebo kožní změny. Problémem může být i příliš nízká vlhkost vzduchu. Některé druhy papoušků se rády koupou a je vhodné jim tuto možnost poskytnout.
Pomoci může veterinární přípravek FAUNA PARROT. Jak jej použít? Pomocí rozprašovače nastříkejte na peří opeřence směs 100–200 ml vody a 20 ml přípravku. Postačí 2 dávky rozprašovače. Při akutním problému aplikujte 1–2× denně na peří. V průběhu 2–3 týdnů může dojít k úplnému zamezení vyškubávání peří a k vytváření peří nového. I v této fázi nepřestávejte s aplikací. Po větším opeření používání přípravku omezujeme, používáme 1× denně a následně 2× týdně. Obsažené éterické oleje z tymiánu, čajovníku a šalvěje mají účinky i proti vnějším parazitům (hmyz, roztoči), které mohou svědění způsobovat.
Můžete si vytvořit i vlastní spray na peří a vyzkoušet, který je pro vašeho opeřence nejvhodnější. Mezi oblíbené patří směsi éterických olejů levandule + citron + pomeranč nebo protizánětlivé kadidlovník + copaiba. 1-2 ml směsi éterických olejů přidejte do 5-10 ml neutrálního hydrofilního mycího oleje HY-NEUTRAL a smíchejte se 100 ml vody. Po protřepání směs stříkejte na peří v intervalech uvedených u FAUNA PARROT.
Éterické oleje jsou známé i svým působením na nervovou soustavu – nejen u lidí, ale samozřejmě i u zvířat. Papoušky s poruchami chování lze podpořit éterickými oleji s uklidňujícími účinky, které tlumí úzkost: kadidlovník, meduňka, pačuli, bazalka, copaiba, kozlík, vetiver, ylang-ylang, vhodné jsou i tymián, dobromysl a cypřiš. I u exotických zvířat je samozřejmostí používání kvalitních éterických olejů, nikdy nevyužívejtesyntetické produkty. Použijte je třeba do difuzéru nebo do koupele, pokud se papoušek rád koupe. Pro koupel smícháme 100 ml HY-NEUTRAL a 60-70 kapek éterického oleje. Promícháme a do 5 litrů vody pro koupel přidáme 1,5 - 2 ml této směsi.
Při dermatitidách a svědění může pomoci přidávat do krmení pupalkový olej (obsahuje omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny). Dávkování však závisí na druhu a velikosti papouška. Chovatelé i veterináři doporučují obohatit stravu a výtažek z aloe vera (ALOE VERA GEL/ŠŤÁVA). Obsahuje řadu podstatných vitamínů, minerálů i dalších zdraví prospěšných složek. Osvědčuje se u ptáků, kteří se škubou, ale také obecně při onemocněních nebo preventivně pro zlepšení kondice. Zlepšuje se hnízdění a odchov mláďat. Podávat můžete ve vodě nebo třeba na piškotu.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.