Pododermatitida u morčat
Je poměrně časté onemocnění kůže, svalů, šlach a kloubů, vyskytující se na končetinách morčat. Příčinou vzniku bývá poranění tlapky v důsledku velkého tlaku. Pro morče je tento stav poměrně bolestivý. Rizikovou skupinu tvoří jedinci starší a obézní.
Jak poznáme, že má naše morče problém s pododermatitidou?
Zpočátku může být jen trošku apatičtější, může mít sníženou chuť k jídlu, může kulhat. Na končetině budeme pozorovat ztrátu srsti, zarudnutí postiženého místa, otok nebo mozol. Ten se může po čase zanítit a prasknout. Neléčený zánět se může rozšířit i do hlubších vrstev tkáně a postihnout šlachy a kosti. V této fázi už vám nezbude nic jiného než navštívit veterináře. Morčátko dostane antibiotika a léky tišící bolest. Léčba může trvat i několik týdnů a ne vždy dojde k úplnému vyhojení rány.
Lze preventivně tomuto onemocnění zabránit?
Morče bychom měli udržovat v dobré výživné kondici a chovat ho v čistém příbytku. Často mu měnit podestýlku, která by měla být měkká a suchá. Před každou její výměnou celou klec důkladně vymýt AROMA SANITOLem a vydezinfikovat FAUNA DESINFem. Pokud ale přece morčátko už nějaký ten otlak má, doporučujeme ho potírat HELP BALZAMem. Ten má výborné hojivé a regenerační schopnosti, hlavně díky éterickým olejům z badyánu a fenyklu. Navíc může tišit bolest v místě aplikace. Další možností je balzám FAUNA PADS obsahující třezalkový macerát a protizánětlivě a antimikrobiálně působící éterické oleje. Pro morčata je také velmi důležité přidávat VITAMÍN C do krmiva nebo do vody. Při jeho nedostatku je zvíře náchylnější ke kožním onemocněním a tím i tvorbě otlaků.