Poklady z úlu pro zdravou a krásnou pokožku
Včely – pilné pracovnice, které nás nepřestávají fascinovat… Ačkoli jsou maličké, společně jako silné společenstvo dokážou vyrobit až desítky kilogramů medu za rok. Med ale není jediný včelí produkt, který je pro nás užitečný. Jejich dalšími výrobky s širokou škálou účinků jsou propolis, mateří kašička, včelí vosk nebo pylové zásoby. Jsou to velmi cenné suroviny, které mají pro samotné včelstvo velký význam. Važme si toho, že je můžeme využívat… třeba i jako součást kosmetických přípravků. Tyto „kosmetické složky“ předčí řadu uměle vytvořených moderních účinných látek.
MED je v kosmetice využíván od pradávna
Je plný antioxidantů, antibakteriálních složek, vitamínů a minerálů. Díky těmto vlastnostem má skvělé hojivé účinky, které pokožku regenerují a chrání. Působí antisepticky a hydratačně, podporuje regeneraci. Proto je využíván i jako krytí při hojení ran, odřenin a popálenin i při péči o pokožku s akné. Pomáhá ošetřovat vlasy i kůži při lupénce, lupech, pozitivní efekt má na seborrheu.
Přirozeně obsahuje éterické oleje – rostlinné silice jsou přeci součástí květového nektaru, včelí potravy. Můžeme s nadsázkou tvrdit, že med je aromaterapeutickou surovinou. Zlepšuje látkovou výměnu v kůži a podporuje mikrocirkulaci. Tento efekt je nejlépe využitelný prostřednictvím kosmetických masek. Zklidňující a hojivou sílu medu pocítíte na vlastní kůži po nanesení pleťové masky AKTIDERMA LY od AKH. Medová pleťová maska s jalovcovým olejem aktivuje lymfatický systém, pomůže s oteklým obličejem. Med je navíc užitečným pomocníkem při boji s vráskami a v anti-agingové péči má své právoplatné místo.
TIP! Domácí medová mast
Na přípravu potřebujete jen med v tekuté formě a levandulový esenciální olej. Do 50 g medu přidáme 2 – 3 ml (60 – 90 kapek) levandulového éterického oleje a řádně vmícháme.
Medovou mast nanášíme na odřeniny, které jsou zaneseny nečistotami (prach, štěrk, písek) a překryjeme obvazem. Med nečistoty z rány doslova vytáhne na obvaz, levandule ránu dezinfikuje a brání jejímu zanícení. Lze tím předejít i hnisání rány a případné tvorbě nevzhledné jizvy. Osvědčila se i při řezných ranách.
VČELÍ VOSK chrání pokožku
Je stavební složkou včelích pláství, je vyráběn včelami-stavitelkami pomocí voskotvorných žláz. Včely z nej tvoří typické buňky ve tvaru šestiúhelníku, které slouží pro vývoj včelího plodu nebo uchování zásob medu a pylu.
V kosmetice zastává funkci zahušťovadla. Zvyšuje přilnavost přípravku na kůži, upravuje hustotu a je důležitý pro podobu konečné konzistence přípravku.
Chrání pokožku proti vnějším vlivům a pomáhá dalším látkám pronikat hlouběji do kůže. Setkáte se s ním proto v balzámech na rty, krémech či mastech. Používán je také v potravinářství. Je protizánětlivý, zmírňuje otoky, má hojivé a zklidňující účinky, zvláště při aplikaci na drobná poranění, zánětlivá místa nebo popáleniny.
Účinků včelího vosku pro ochranu rtů využívají balzámy LIPPEA SPF s ochranným faktorem i dětský balzám na rty LIPÍK s ochranným faktorem SPF 10. V balzámu TANALIP pro rty se sklony k oparům se jeho účinky doplňují s jojobovým olejem, bambuckým máslem a éterickými oleji z lavandinu, tymiánu a litsey cubeby.
Nejcennějším včelím produktem je MATEŘÍ KAŠIČKA
Tato výživa pro včelí královny a potrava larev se v přírodní medicíně používá po staletí a je označována za „královský elixír mládí“. Je produkována žlázami mladých dělnic a v kosmetice je oblíbená pro své výrazné omlazující účinky. Je bohatá na proteiny, lipidy, aminokyseliny, minerály, vitamíny a další bioaktivní látky (flavonoidy, mastné kyseliny, atd.).
Podporuje hydrataci kůže. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Pomáhá při zánětech dásní, změnách v dutině ústní, při bolesti v krku, atopiích. Podporuje epitelizaci a regeneraci při hojení ran. Všechny tyto účinky ji předurčují k tomu, aby se stala nedílnou součástí pro zralou pleť. Jedním z nich je i krém GELEE ROYALE (mateří kašička = fr. gelée royale).
PROPOLIS – tmel
Včely jej vyrábějí z lepkavé hmoty pro utěsnění a ošetření včelího díla. Tato pryskyřičnatá látka je směsí rostlinných sločenin a produktů včelích žláz. Jeho výroba je pro včely náročná, zdlouhavá, i proto je ho v úlech málo. O to víc je cennou surovinou, ve které bylo zjištěno přes třicet léčivých složek. Voňavá antibakteriální hmota je oblíbená pro své hojivé a antiseptické účinky. Prokázány byly účinky proti streptokokům, stafylokokům, plísním.
Obvykle se používá ve formě lihového extraktu. Oceníte ho při hnisaných infekcích, vyrážkách, akné, hojení ran a spálenin. Propolis působí hojivě a nemusí se ho bát ani lidé s citlivou pokožkou. Jeho sílu objevíte v ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÉM pleťovém toniku určeném pro lokální ošetření problematické pleti s akné a se sklony k zánětům.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.
Ing. Lenka Rigová