Přírodní žvýkačka MASTICHA
Pokud hledáte náhradu žvýkačky, která má pozitivní účinky nejen na ústa, ale navíc i pro trávicí trakt, pak vyzkoušejte mastichu. V naší nabídce se setkáte s vysoce ceněnou mastichou pocházející z překrásného řeckého ostrova Chios, který byl Homérovým rodištěm. Byla první přírodní žvýkačkou starověkého světa a používala se na čištění zubů a osvěžení dechu. Dnes je oblíbenou přísadou do sladkostí, zmrzlin, jogurtů, dezertů, přidává se však i do zubních past a přípravků ústní hygieny.
Svým složením je unikátní
Přírodní pryskyřici vylučují kmeny a hlavní větve stromů řečíku lentišku (Pistacia lentiscus), které rostou v celé středomořské oblasti. Pouze ty z malé oblasti na jihu ostrova Chios dávají pryskyřici té nejvyšší kvality. Po nařezání kůry se objevují kapičky čiré a lepivé tekutiny, která stéká ve formě slz. Zpočátku je měkká a lepivá a asi po dvou týdnech tuhne. Vyznačuje se silnou dřevito-ovocnou vůní a nezaměnitelnou nasládlou chutí. Tato přírodní pryskyřice obsahuje více než 80 prospěšných látek (masticin, taniny, mastikoresiny, karyofylen, pinen, linalool, myrcen atd.), které jsou svým složením i kombinací naprosto unikátní.
Co se děje při žvýkání pryskyřice?
Účinné látky se z mastichových krystalů uvolňují již během žvýkání, takže primárním místem působení je ústní dutina. Samotné žvýkání zvyšuje pH v ústech. Účinným složkám je přisuzován čisticí účinek na zuby, což dohromady napomáhá udržet zdravou zubní sklovinu a snižovat negativní působení zubního plaku. Sekundárně se účinné látky prostřednictvím slin dostávají i dále do trávicího traktu, kde napomáhají zdravému trávení.
Kdy mohu mastichu používat?
- Díky svým jedinečným účinkům se může stát součástí péče o ústní dutinu a zuby. Je nápomocna při zánětech dásní a parodontu, při aftech, pomáhá snižovat negativní působení zubního plaku.
- Pomáhá ulevit od nepříjemných pocitů pálení žáhy, dyspepsie a chrání žaludek před bakteriální infekcí. Podle některých studií dokáže eliminovat Helicobacter pylori. Může být využívána i jako prevence vzniku žaludečních vředů
- Pro své pozitivní působení na snižování cholesterolu a glukózy v krvi masticha protektivně působí také na kardiovaskulární systém a játra.
- Pozitiva přináší také díky svým protizánětlivým účinkům i lidem trpícím Crohnovou chorobou.
Jak žvýkat surovou mastichu?
- Pryskyřice je relativně tvrdá a změkne až zahřátím v ústech a smísením se slinami.
- Před tím, než se do žvýkání pustíte, doporučujeme napít se čisté vody. Nebudete mít v ústech sucho a masticha se lépe rozmělní a spojí. Vlivem tepla v ústech masticha měkne a začnou se postupně uvolňovat účinné složky.
- Vyberte si spíše tvrdý kousek a rozžvýkejte ho mezi předními zuby, dokud se nevytvoří celistvá hmota. Poté žvýkejte jako klasickou žvýkačku alespoň 15 – 20 minut, poté ji můžete vyplivnout. Můžete ji ovšem, tak jako je běžné, žvýkat mnohem déle.
- Krystalek stačí vložit do úst a cucat jako bonbon. Masticha do sebe absorbuje sliny a až změkne, můžete ji začít žvýkat.
- Kombinujte různé tvrdosti mastichy.
- Vhodná denní dávka je cca 2 g krystalů.