Proč naše přípravky nevypadají vždy stejně?
Protože rostliny nejsou roboti v továrně a nevytváří stále totožné produkty dle programu :-)
V přípravcích používáme esenciální oleje, což jsou produkty rostlin. Ty si je vytváří pro svou ochranu před škůdci, plísněmi i bakteriálními chorobami. Jejich složení a tím pádem i aroma či barva se mohou lišit v každé šarži. Důvod? Rozdíl v místě původu – jiné podnebí, jiná půda, jiní škůdci. Rozdíly jsou ale i mezi šaržemi ze stejné oblasti v různých letech. Závlaha, počet slunečních dní apod. – podmínky nejsou nikdy každý rok stejné. Svůj vliv má také doba zralosti/vegetační fáze a načasování sklizně.
.
Rozdíl ale může způsobovat i druh extrakce – např. esenciální olej z heřmánku pravého je při výrobě parní destilací tmavě modrý. Postupně barva přechází do tmavě zelené vlivem nižšího obsahu chamazulenu. Tato složka ale není v rostlině přirozeně přítomna, vzniká právě až během parní destilace. Pokud je esenciální olej získáván pomocí velmi šetrné extrakce oxidem uhličitým, chamazulen nevzniká a výsledný esenciální olej je také zelený…
Další příklad? Esenciální olej z mandarinky. Pokud je získáván z nezralých plodů, je kapalina nazelenalá. Naopak z velmi zralých plodů je až oranžovorudá. Z méně zralých plodů je oranžová či žlutooranžová.
Rozdíl ve vzhledu mohou způsobovat i některé rostlinné oleje. Které se mohou opět lišit svou barvou – např. vlivem obsahu karotenoidů, které produkty zabarvují do žluta až žlutooranžova.
V našich produktech s obsahem extraktů (např. OCUSENZOL, SENZI-AURIS) se můžete setkat s výskytem zákalu či sedimentu. Ten ale není na závadu účinnosti, je důsledkem použití měsíčkového a heřmánkového výluhu.
Věřte, že všechny suroviny pečlivě skladujeme a prověřujeme jejich původ a kvalitu a k Vám se dostanou v podobě kvalitních výrobků.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.