První papoušek? Jste si jistí?
Mami, tati, já chci zvířátko! Dobře, ale na pejska ani kočičku nemáme čas, tak si vyber papouška, ten neštěká, nepotřebuje venčit ani nic nepoškrábe. Takhle nějak někdy bohužel začíná pořízení prvního domácího mazlíčka, prvního papouška. Opak je ale pravdou… Byť se zdá, že papoušek jen nehybně sedí na bidýlku, sem tam sezobne něco k jídlu a občas ho vypustíte z klece. Pořízení papouška je spjaté s péčí a velkou zodpovědností…
Pokud se nechcete spokojit s andulkou, která se v průměru dožívá 8 let, tak počítejte s tím, že vámi vybraný opeřenec může na tomto světě být klidně i 50 let. To je první faktor, u kterého je třeba se zastavit a pořádně se nad ním zamyslet. Protože dítě, které si teď přeje opeřený dárek za vysvědčení, jednou odroste, bude chtít studovat, cestovat a pracovat. Na péči o papouška možná nebude mít čas ani prostor a vše bude na vás. Možná vás zaskočí i cena exotického domácího mazlíčka. Ta se totiž pohybuje řádově v desítkách tisíc korun a některé druhy papoušků je navíc nutné nahlásit v registru CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). A jak asi tušíte, ani papouškům se nevyhýbají zranění, nemoci a stavy, kde je nezbytné veterinární ošetření, jehož cena taky stoupá do závratných částek.
Pokud i tak toužíte po pestrobarevném společníkovi, doporučujeme se obrátit na zkušeného chovatele, který vás do chovu zasvětí, případně vás seznámí s rodiči papouščích mláďat. Prosíme, vyhýbejte se internetovým nabídkám mláďat za „výhodnou cenu“. U takto pořízených papoušků je vysoké riziko, že mládě nebude zdravotně v pořádku.
Jak je to s vybavením papouščí ubikace? Kromě pítka na vodu, zásobníku na zob a hraček v ní rozhodně nesmí chybět předměty na obrušování drápků a zobáku. Obojí papouškům v průběhu života dorůstá. Rychlost růstu dost závisí na kvalitě a složení stravy. K obrušování drápů se nejvíc hodí bidýlka z čerstvých větví s hrubou kůrou. Mohou být rovná nebo různě zakřivená. Důležité je, aby papoušek větev svými drápy obemknul ze 2/3 tak, aby se nedotýkaly. Nevhodná jsou plastová nebo úplně hladká bidýlka. Pro obroušení zobáku se nejčastěji využívá sépiová kost. Součástí papouščí klece by měly být i různé hračky v podobě závěsných zvonků a houpaček. I zde apelujeme na použití přírodních materiálů (dřevo, konopný provaz, kov). Co nejvíce se vyhýbejte plastovým hračkám nebo dokonce hračkám s ochranným nátěrem. Pokud patříte mezi kutily, máme pro vás tip, jak takovou hračku vyrobit doma. Použít k tomu můžete naše DŘEVĚNÉ KULIČKY či HRANOLY s vyvrtaným otvorem, kterým snadno provléknete konopný provaz. Zde se fantazii meze nekladou. Pro ty, kteří si s výrobou hraček nechtějí moc lámat hlavu, máme v nabídce hotové DEKORATIVNÍ PŘEDMĚTY různých tvarů. Stačí si vybrat. DŘEVĚNÉ PŘEDMĚTY jsou vyrobeny z neošetřeného bukového dřeva a dají se na ně aplikovat ÉTERICKÉ OLEJE, které mohou příznivě působit na psychickou pohodu opeřenců.
Nepodceňujte ani správné umístění klece. Vyberte nějaké světlé místo bez průvanu. V prvních dnech může být papoušek trochu vystresovaný, tomu byste měli přizpůsobit i běžný chod domácnosti. Pro lepší aklimatizaci v novém prostředí doporučujeme použít směs éterických olejů FAUNA HAPPY. Stačí aplikovat pár kapek na DŘEVĚNÉ KULIČKY či jiný absorpční předmět a nechat volně odpařovat. Směs FAUNA HAPPY byla vyvinuta právě pro zvládnutí stresujících situací. Příchodu opeřeného mazlíčka byste měli přizpůsobit celou domácnost. Například okna otevřená dokořán budou minulostí. Pozornost věnujte i pokojovým květinám. Některé z nich mohou být jedovaté.
A co ostatní členové domácnosti? Jak jsou na tom děti nebo jiná domácí zvířata? Pokud bude papoušek mimo voliéru, neměl by zůstat bez dozoru. Drobnější papoušci mohou být pro kočku i psa snadnou kořistí. Větší papoušci však mohou být nebezpeční svému okolí, zejména pokud jsou ve stresu. V takové situaci může dojít k zákeřným útokům. Některé druhy papoušků mají dokonce tendenci přilnout pouze k jednomu členu domácnosti.
Jak už jsem zmínila, ani papouškům se nevyhýbají zranění a nemoci. Mezi nejčastější onemocnění patří:
ŠKUBÁNÍ PEŘÍ – stav, který je důsledkem dlouhodobých i krátkodobých stresových situací. Spouštěčem může být nedostatek hraček, špatně umístěná klec nebo sebemenší změna v zaběhnuté domácnosti, například pořízení nového mazlíčka nebo stěhování. Aby se papoušek přestal škubat, je důležité zjistit a odstranit stresový faktor. Samotné škubání peří lze zastavit aplikací přípravku FAUNA PARROT, který působí pozitivně na psychiku zvířete a díky obsaženým éterickým olejům z šalvěje a jalovce působí antimikrobiálně.
HYPOKALCÉMIE – je nedostatek vápníku v důsledku špatně vyvážené stravy. Papoušci potřebují zvýšený příjem vápníku hlavně v období kladení vajec, kdy samice spotřebovávají vápník pro tvorbu skořápek, pro tvorbu žloutku. Zvýšený příjem vápníku potřebují také mláďata k růstu.
VÁPENKA – neboli ptačí svrab je onemocnění způsobené parazitickým roztočem, který se živí kůží a kožní lymfou. Protože jde o onemocnění způsobené parazitem, který je schopný přežít i mimo svého hostitele, je nezbytné dezinfikovat klec i její okolí. Pro pravidelnou i preventivní šetrnou dezinfekci můžete použít DESINF s příjemnou vůní tymiánu. Rozhodně nezapomeňte podpořit také imunitní systém papouška, který je rozhodující při léčbě každého onemocnění. Kromě vyvážené a pestré stravy doporučujeme pravidelně přimíchat do vody IMUNOFAUNU.
ASPERGILÓZA – je plísňové onemocnění, které napadá plíce a vzdušné vaky a další tělesné orgány. Onemocnění způsobují plísňové spory, kterými se nakazí opeřenci s oslabenou imunitou. Nemocný opeřenec těžce dýchá, ztrácí na hmotnosti. U tohoto onemocnění je nezbytná návštěva veterináře. Při léčbě je kromě antimykotik vhodné použít také éterické oleje. Pro aplikaci na neopeřené části těla je nutné éterický olej nejprve smíchat s tukovým základem FAUNA LECITOL N v 0,5% koncentraci. Pro tento účel doporučujeme éterické oleje z KOPAIVY, DOBROMYSLI, HŘEBÍČKU či EUKALYPTU. Tyto éterické oleje lze také aplikovat na DŘEVĚNÉ PŘEDMĚTY v kleci a nechat uvolňovat do ovzduší. Pro pozvolné uvolnění éterických olejů jsou také vhodné DIFUZÉRY. Nezapomínejte ani na podporu imunity pomocí přípravku IMUNOFAUNA.
CIRKOVIRÓZA – onemocnění virového původu, které postihuje mláďata ptáků v období růstu. Virus způsobuje ztrátu peří, takže se snadno splete se záměrným vyškubáváním peří v důsledku stresu. Cirkoviry způsobují změny na rohovině zobáku, na kterém jsou patrné deformace. Onemocnění je vysoce infekční a je při něm nezbytná veterinární péče.
PSITAKÓZA – je onemocnění známé také jako chlamydióza a patří do tzv. zoonóz, tedy onemocnění přenosných na lidi. Probíhá obvykle ve skryté formě, kdy jsou opeřenci pouhými přenašeči. V aktivní formě způsobuje dýchací obtíže, ztrátu hmotnosti, záněty spojivek nebo hepatitidu. Nezbytná je návštěva veterináře a podpora imunity pomocí IMUNOFAUNY.
Iva Šimonková