Rostlinné oleje pro zdravé srdce
Naše tělo potřebuje vyváženou a pestrou stravu. Velmi diskutovanou součástí pokrmů jsou tuky. Ty jsou nezastupitelnou součástí našeho jídelníčku, jsou zdrojem energie a nosičem pro tělo užitečných bioaktivních složek. Důležité je ale nejen nedodávat organismu přehnaně tučná jídla, zásadní je kvalita.
Ve stravě by měly převažovat rostlinné oleje nad živočišnými tuky. Vysoký příjem tuků je rizikovým faktorem pro zdraví kardiovaskulárního systému. Projeví se zvýšenou hladinou cholesterolu, který se následně může ukládat ve stěně cév. Ateroskleróza a infarkt nejsou v naší populaci bohužel nic vzácného.
Nabídka kvalitních rostlinných olejů je přitom široká – ozvláštněte svou stravu třeba vynikajícím olejem z černého kmínu! Nenasycené mastné kyseliny mají na zdraví vašeho srdce pozitivní vliv. Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny působí proti rozvoji zánětu, snižují krevní tlak a jsou prospěšné pro všechny orgánové systémy. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a snižují riziko vytvoření krevních sraženin.
Jak se zorientovat v rostlinných olejích?
Oleje označené lisované za tepla jsou obvykle méně aromatické, při procesu získávání přicházejí o některé své účinné složky. Nicméně jsou stabilní a méně náchylné k dalším změnám. Jsou vhodné i pro tepelnou úpravu pokrmů, včetně smažení. Oleje lisované za studena obsahují mnohem více pozitivních složek v podobě antioxidantů, vitamínů, mají vyšší nutriční hodnotu. Tato forma získávání je ideální pro oleje obsahující nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou při vysokých teplotách náchylné k oxidaci, tedy žluknutí. Mají proto kratší dobu spotřeby a je vhodné je uchovávat v chladu a tmavých nádobách, aby byly chráněny před světlem. Každý má jinou skladbu mastných kyselin, s různě dlouhým řetězcem, s různým počtem jinak umístěných nenasycených vazeb. Ideální ve stravě je rozmanitost.
Kterými oleji své srdce potěšíte?
Světlicový olej
Některé varianty jsou významným zdrojem kyseliny linolové. Oceníme ji tak při sportování, při podávání intenzivních fyzických výkonů nebo v rámci rehabilitace. Působí jako antioxidant proti volným radikálům. Její příjem pomáhá bojovat se zvýšeným cholesterolem v krvi, snižuje riziko rozvoje aterosklerózy. Hodí se tak i v případě, že se rozhodnete nějaké to kilo zhubnout. Podporuje metabolismus tuků a jejich spalování při fyzické aktivitě… ano, pohybu se opravdu nevyhnete.
Olej z černuchy – černého kmínu
Drobná černá semínka černuchy seté jsou zdrojem výjimečného oleje, ten je získáván lisováním za studena. Olej lze přidávat do salátů, zálivek, dresinků. Díky výrazné chuti se hodí jako „koření“ na různé slané pokrmy. Až jej ochutnáte, jistě se z něj stane vaše oblíbená kuchyňská surovina.
Lněný olej
Olej má jemnou ořechovo-máslovou příchuť, lze ho přidávat do salátových zálivek nebo jím zakapávat pokrmy. Je zádsadní svým vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin (kyseliny linolové a alfa-linolenové), lecitinů, vitamínů a dalších antioxidantů.
Olivový olej
Doplní stravu o mastné kyseliny, vitamíny a další antioxidanty. Používá se do zálivek, pro dochucení studených pokrmů.
Avokádový olej
Avokádový olej je zajímavý svou nazelenalou až zelenou barvou. Získává se z plodů hruškovce přelahodného. Je skvělý pro každodenní použití pro teplou i studenou kuchyni. Ochutíte jím saláty, hodí se i do dresinků a pomazánek. Přínosem je i díky obsahu vitamínů A, B1, B2 a D, E a beta-karotenu, esenciálních mastných kyselin a minerálů.