Sázení a setí rostlin s AROMAFLOROU
Není nad to utrhnout si v létě sladké rajče plné chuti nebo si udělat voňavý salát z vlastních okurek. Sklizni lahodných plodů ale předchází spousta práce a opečování. Než začnete set semínka, je potřeba ošetřit nádobky, do kterých budete vkládat substrát. Spoustě lidí se nechce utrácet peníze za speciální sadbovače, a tak si zeleninu předpěstovávají například v kelímcích od jogurtů. Ideálně je používají i několik sezón po sobě, dokud se kelímky nerozpadnou. V takových nádobách se ale mohou ukrývat mikroorganismy a patogeny, které pak napadnou klíčící semínka. Pokud tedy pro předpěstování semínek používáte obdobné nádoby, je vhodné je nejprve pořádně vymýt a vydezinfikovat. Oblíbeným přípravkem k dezinfekci nejen květníků, ale i pařenišť či skleníků, je přípravek DESINF obsahující thymol – látku, která je přirozenou součástí některých siličných rostlin (např. tymián, mateřídouška či oregano). Tato látka působí antimikrobiálně, ale pomáhá hubit i plísně.
Dalším krokem je příprava substrátu. Sazenice i semena potřebují pro klíčení a další růst dostatek vláhy a velké množství živin. Zároveň je potřeba mladé rostliny chránit před plísněmi a škůdci. Takovými účinky disponuje látka azadirachtin z neemu indického, který najdete v sypkém přípravku PLANT-PROTECTOR. Rostliny pomocí kořenů vstřebají azadirachtin společně s živinami a následně ho uloží do vakuol. Škůdcijej požerem nebo sáním pozřou a během několika hodin se přestávají vyvíjet, rozmnožovat a zastaví se i jejich požerová či savá aktivita.
Bohužel není výjimkou, když některé substráty obsahují zárodky plísní a různých mikroorganismů. Zkušení pěstitelé si proto preventivně substrát ještě před sázením a setím přepékají v troubě. Díky PLANT-PROTECTORU můžete tuto přípravu vynechat, protože kromě škůdců je účinný také proti plísním a dalším chorobám. Přípravek je určený pro aplikaci do půdy nikoliv na povrch substrátu, kde by se mohl stát živnou půdou právě pro plísně. Ideální je dodržet pravidlo dvou třetin, kdy si potřebné množství substrátu rozdělíte. Do dvou třetin zeminy přidáte PLANT-PROTECTOR a důkladně promícháte. Zbylou třetinu čistého substrátu si dejte stranou, budete ji potřebovat až na závěr setí či sázení. Pro výsev semen použijte jen malé množství přípravku (5-10 g na 1 litr substrátu), aby se malé klíčící rostlinky nespálily vysokou koncentrací živin. Pro výsadbu sazenic do skleníku můžete použít vyšší koncentraci (10-20 g na 1 litr substrátu). Při sadbě do záhonů je vhodné nejprve prokypřit půdu v místě sázení a pod kořeny přidat obohacený substrát s vyšší koncentrací (až 50 g na 1 litr substrátu).
Do čistých pěstebních nádob vložte obohacený substrát, lehce ho utlačte a zasejte semínka. Drobná semínka mohou zůstat téměř na povrchu zeminy, zatímco větší semena (např. hrachu) by měla být pod zeminou alespoň dvojnásobkem své velikosti. Semena lehce přitlačte k zemině, aby zaručeně přijímala vlhkost. Teprve teď použijte zbylou třetinu substrátu, kterou zasetá semínka lehce překryjte. Tak zajistíte, že bude přípravek správně působit u kořenů rostlin a zároveň nebude v kontaktu se vzduchem, a tak nedojde ke vzniku plísní na povrchu substrátu.
Semínka nesejte příliš hustě, při probírce se mohou zbytečně poškodit i ponechané semenáčky. Pro klíčení semínek v domácích podmínkách doporučujeme používat sadbovače s průhledným krytem, který zajistí stabilní vlhkost i teplotu.
Iva Šimonková