Seboroická dermatitida u miminek
Dětská seborea postihuje dvě třetiny kojenců a nejde o nic výjimečného a závažného. Miminko seborea netrápí, nebolí ani nesvědí, a tak je největším problémem spíše estetická stránka. Není nakažlivá a není způsobena nedostatkem čistoty. V literatuře tento stav najdeme pojmenovaný jako „kolébková čepička“ (cradle cap).
Co je její příčinou?
Toto kožní onemocnění je způsobeno nadměrnou tvorbou výměšku mazových žláz (odborně seborea). Jejich zvýšená aktivita je u kojenců zcela normální. Je zapříčiněna pohlavními hormony, které se na ně přenášejí od maminky ještě v bříšku. Miminka mají po porodu také zvýšenou produkci vlastních hormonů (androgenů) v kůře nadledvin. Tyto hormony způsobují, že jsou žlázy aktivnější, takže produkují více mazu. Tato činnost klesá obvykle kolem 3. měsíce.
Jak seboroická dermatitida vypadá?
Nadměrná produkce mazu se projevuje výskytem žlutavých až světle hnědých šupinek (mléčných krust), které připomínají lupy. Objevují se především na hlavičce dítěte, ale mohou se šířit i na obličej (na horní víčka, na nos či čelo). A to často nevypadá hezky. Ložiska mohou být velká a na hlavičce vytvářejí až souvislou vrstvu žlutých šupinek. Tyto šupinky jsou ideálním prostředím pro kvasinky. V místech zvýšené produkce mazu se daří kvasince Malassezia furfur, která se běžně vyskytuje v našem kožním filmu. To pak může vyvolat sekundární zánět na kůži a zpomaluje se proces hojení.
Jak ošetřovat pokožku hlavy se seboroickou dermatitidou?
Není žádný univerzální prostředek, který by zaručeně a rychle se seboreou zatočil. Ale dáme vám pár tipů, jak správně s pokožkou zasaženou seboreou zacházet. Mohou pomoci se šupinek zbavit a předejít tak sekundární infekci.
Protože pokožka kojenců a batolat je velice citlivá, je potřeba používat i šetrné přípravky k jejímu ošetřování. Ke změkčení šupinek doporučujeme použít oleje, které neucpávají póry, jsou to např. MANDLOVÝ, MĚSÍČKOVÝ či SLUNEČNICOVÝ OLEJ. Použít se dá také DĚTSKÝ MASÁŽNÍ OLEJ, který obsahuje mandlový, jojobový, pupalkový a brutnákový olej s příměsí éterických olejů z levandule, čajovníku a heřmánku.
Před koupelí promastěte suchá a zarudlá místa vybraným olejem, lehce promasírujte a nechte olej působit přibližně půl hodiny. Olejíčkem se šupinky změkčí a samovolně uvolní, což je vítaný efekt. Nikdy šupinky nestrhávejte a neloupejte, spíše pomalu a lehce vyčesávejte jemným kartáčkem. Poté hlavu umyjte šetrným mycím prostředkem. Napoprvé se Vám nepodaří odstranit všechno, tento proces proto podle potřeby po pár dnech zopakujte.
Při běžné hygieně se doporučují používat přípravky, které nenarušují přirozený kožní film pokožky. Příliš agresivním mýdlem či šamponem dochází k jeho narušení a výše zmiňované kvasinky se snáze množí. Nově našim nejmenším nabízíme jemný mycí olej na vlasy VLÁSEK.
Jestliže jsou ložiska seboroické dermatitidy rozsáhlá, může se objevit sekundární infekce kůže. V takovém případě je dobré poradit se s lékařem. Vítaným pomocníkem pro zmírnění projevů zánětu je vlasový balzám LUPISAN, který obsahuje éterické oleje z cedru, čajovníku a cypřiše, jež mají antibakteriální účinky při podpoře tvorby kožního mazu. Důležité je balzám nanášet jen v tenké vrstvě, aby mohla pokožka dýchat.
PharmDr. Vendula Víchová