Slizniční imunita při respiračních infekcích
Imunitní reakce se rozvíjí odlišnými cestami podle toho, zda se jedná o obranu před infekcí způsobenou viry, bakteriemi, plísněmi a kvasinkami nebo parazity. Odpověď se liší i dle způsobu nakažení – je samozřejmě rozdíl, pokud se od klíštěte nakazíte virem klíšťové encefalitidy nebo pokud se kapénkovou infekcí nakazíte respiračními patogeny a místem prvního kontaktu je sliznice.
Při respiračních infekcích má zásadní úlohu lokální/slizniční imunita… co si pod tímto pojmem představit?
Slizniční imunita je spojena se sliznicemi zejména respiračního a zažívacího aparátu, které mají vlastní, obranyschopnost zajišťující systém. Respirační aparát sestává z obrovské plochy, která je vystavena kontaktu s případnými škodlivými mikroorganismy. Jejich eliminaci v první řadě zajišťují nespecifické bariéry. Jedná se o neporušenou sliznici a hlen na ní, buňky vybavené řasinkami, které zachycené nečistoty transportují směrem nahoru. Ty jsou následně s hlenem vykašlány nebo spolknuty.
Původci infekce jsou specificky či nespecificky rozpoznáni a ideálně zneškodněni již na místě pomocí ve sliznici umístěných imunitních buněk. K tomu jim pomáhají i specifické protilátky typu IgA. Z uvedených informací je zřejmé, že hladina systémových protilátek cirkulujících v krvi nemá v tomto typu infekce zpočátku tak zásadní význam, hladina protilátek v krvi nemusí jasně vypovídat o schopnosti organismu bojovat s takovou infekcí. Pokud se onemocnění rozvíjí dále, pronikají z krve protilátky IgG do porušených tkání. Tyto protilátky se uplatňují při onemocnění plic.
Reakce sliznic je ale samozřejmě napojena na celkové systémové procesy a nefunguje samostatně. Imunitní buňky pomocí informačních molekul intenzivně komunikují mezi sebou v rámci lokální i systémové imunity, stejně tak se všemi ostatními orgánovými systémy, včetně nervového a hormonálního. Po první infekci daným škodlivým mikroorganismem se rozvíjí paměťové buňky, díky kterým je při dalším infikování reakce složek imunity rychlejší a razantnější.
Důležitou roli má mikrobiom – společenství mikroorganismů přirozeně osídlující povrch kůže a sliznic. Dýchací cesty jsou osazeny „přátelskými“ mikroorganismy. Pokud je mikrobiom narušen, je otevřena cesta pro mikroorganismy škodlivé.
Respirační viry při úspěšném proniknutí do buněk naruší slizniční bariéru a otevírají cestu bakteriálním infekcím. Navození specifické buněčné imunity na sliznicích při injekčním podáním vakcíny není zcela efektivní. Jako vhodná alternativa se může jevit aplikace intranasálních vakcín, které jsou vlastně vstříknuty do nosu. Správná vakcína vyvolaná rozvoj imunitní reakce správného typu (buněčná, látková), ve správný čas a na správném místě.
S podporou imunity Vám pomohou i bylinné produkty
Mezi doplňky stravy nezklame ELEUTHEROCOCCOVÝ nebo ECHINACEOVÝ extrakt ani šťáva z ALOE VERA a samozřejmě VITAMÍN C.
Pro podporu dýchání jsou skvělé éterické oleje z EUKALYPTU, BOROVICE, JEDLE, MATEŘÍDOUŠKY a RAVENSÁRY a směsi éterických olejů DESIVIR, ATEMOL, INSPI FREE, VIROSAN a AROMA BABY. Působí antimikrobiálně, mohou tlumit křeče a kašel, jsou sekretolytické (mění konzistenci hlenu a pomáhají se jej lépe zbavovat), rozšiřují dýchací cesty a celkově zklidňují. Výběr esenciálních olejů s různými účinky pro každý den vám usnadní i OFFICE PARFEMIÉRA.
Řada našich zákazníků si jako doplněk k rouškám a respirátorům oblíbila osvěžovače vzduchu ANEMOS a VIROSALK. Určitě se nejedná o návod k dezinfekci těchto pomůcek. Je to spíš kompromis – málokdo opravdu roušky pere nebo vyhazuje po 2 hodinách. Pokud během dne roušku přestříknete a necháte uschnout (líh se odpařuje velmi rychle), je to lepší možnost, než používat dál roušku neošetřenou… Co se týče jednorázových respirátorů, opakovaná dezinfekce přípravky na bázi ethanolu snižuje účinnost, neboť je takto poškozován filtr. Při jednorázovém lehkém přestříkání však k tolik výraznému snížení účinnosti nedojde. Máme tu tak opět kompromis – po několika hodinách nošení jsou na respirátoru zachyceny mikroorganismy, které tak znovu vdechujeme. Líh s éterickými oleji je může pomoci deaktivovat, působí dezinfekčně.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.