Štípance – pomozte svým zvířecím miláčkům od svědění
Sezóna otravného hmyzu je již v plném proudu. Rostlinné silice pomáhají náletům a útokům vnějších parazitů zamezit. Mezi nejúčinnější repelentní éterické oleje patří ten z citronové trávy, pelargonie, hřebíčku, bazalky, eukalyptu a máty. Naleznete je v řadě našich veterinárních přípravků, třeba ve spotu pro psy FAUNA SPOT, spotu pro kočky a malé psy KANUSPOT, lihovém spreji INSI SPRAY a TROPFI SPRAY i směsích éterických olejů REPELIN, TROPFINOL nebo GELSINEX.
Jak ale zvířatům od nepříjemného svědění pomoci, když už štípance vznikly?
Reakcí na sliny parazita po kousnutí je lokální zánět, mezi jehož projevy kromě svědění patří zčervenání a otok. Zvíře se nekontrolovaně škrábe, může si způsobit až krvavé rány odíráním o zdi a předměty nebo hryzáním.
Éterické oleje dokážou pomoci právě svým zklidňujícím protizánětlivým účinkem, tlumí bolest a svědivost.
- Při výrazném svědění štípanec nebo kousnutí zakápněte neředěným éterickým olejem z LEVANDULE, KOPAIVY nebo tasmánské KANUKY.
- Máte po ruce sprej FAUNA CELIBAT? Je určen pro feny k zamaskování jejich pachu v době hárání, ale díky chladivé mátě a adstringentní šalvěji pomůže i při štípancích.
- Později k ošetření štípanců použijte MYCOS BALZAM, který díky vysokému obsahu lanolinu zvíře ne tak lehce slízne při olizování srsti a kůže.
- Výbornou péči o rozdrásané oblasti poskytne HELP BALZAM nebo „lidský“ heřmánkový balzám INTIMISS. Díky antimikrobiálnímu efektu obsažených silic snížíte pravděpodobnost rozvoje infekce v těchto ránách.
- Pro koně využijete tonikum FLYOFF, které obsahuje repelentní esenciální oleje, zároveň ale díky protizánětlivému účinku kopaivy a neemového oleje tlumí svědění.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.