TOP 7 éterických olejů proti bolesti v krku
Snad každý nás si tento nepříjemný příznak během roku zažije. Nejčastěji jako součást nachlazení nebo infekcí dýchacího systému či angíny. Pozorujeme zarudnutí a otok mandlí, špatně se nám polyká, můžeme mít horečku, jsou zvětšené mízní uzliny v oblasti krku.
Doprovází řadu infekčních onemocnění – virových i bakteriálních, někdy i alergickou reakci.
Typickými bakteriálními původci jsou streptokoky. Mezi virová onemocnění, při kterých se bolest v krku objevuje, patří mj. i syndrom ústa‑ruka‑noha nebo mononukleóza.
Často se s touto nepříjemností vypořádáme sami, při bakteriálních infekcích už je ale ve vážnějších případech potřeba sáhnout po antibiotikách, ideálně po zhodnocení výtěru z krku. Pokud potíže trvají déle než 5 dní (u dětí 3), měli byste vyhledat lékaře.
Méně vážné bolesti v krku zvládneme s pomocí volně dostupných kloktadel a sprejů do krku nebo pastilek na cucání s obsahem antiseptik.
Esenciální oleje účinné při bolesti v krku
KOPAIVA – silně protizánětlivá, tlumí bolest
TYMIÁN – široké spektrum antimikrobiálních účinků. Bylo zjištěno, že působí proti více jak 120 kmenům bakterií, včetně těch rezistentních na antibiotika. Uvolňuje svalovinu a rozšiřuje dýchací cesty.
HŘEBÍČEK – pro svůj silně antimikrobiální a protizánětlivý efekt. Působí slabě anesteticky a tlumí bolest. Při použití se ale mohou vyskytovat alergické reakce. Proto nejdříve vyzkoušejte na malém kousku kůže snášenlivost.
EUKALYPTUS –„přírodní antibiotikum“, tlumí i kašel a usnadňuje dýchání. Pro děti je vhodnější druh E. citriodora než globulus.
Ideální je jej využít ve formě EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE.
MÁTA PEPRNÁ – působí antimikrobiálně a tlumí bolest díky obsaženému mentholu. Nepoužívejte u malých dětí.
ČAJOVNÍK/TEA TREE – silné antimikrobiální a protizánětlivé účinky, využíván jako antiseptikum.
ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ – oblíbená díky svým protizánětlivým, antimikrobiálním, protikřečovým a adstringentním účinkům
Domácí pomocníci při bolesti v krku
- Solný roztok pro kloktání – tlum. rozvoj bakterií a navíc rozpustí hleny. Kloktejte několikrát denně.
- Kloktání šalvějového odvaru nebo heřmánkového čaje (pozor – šalvěj nepoužívejte v období těhotenství a kojení)
- Priessnitzův obklad – studený obklad se přikládá na krk (nechte působit 2 až 3 hodiny). Na namočenou textilii přiložte vrstvu igelitu a překryjte suchou látkou. Další možnost. je i obklad z tvarohu.
- Zázvorový čaj s medem a citronem – někteří marodové zázvor ocení spíše v podobě zázvorovice.
- Pitný režim + klid + vitaminy – kromě vitamínu C nezapomínejte na vitamín D, kterého má velká část populace nedostatek. Je přitom zapojen do imunitních reakcí.
- Extrakt z echinacey (třapatka nachová) zmírňuje příznaky chřipky a nachlazení a zkracuje dobu trvání infekčních nemocí.
- Masový vývar dodá potřebné živiny
Jak esenciální oleje použít?
- Pro mazání oblasti krku a hrudníku si vytvořte mast či olej, v němž zvolené éterické oleje budou v koncentraci 3 až 5 % (3 až 5 ml do 100 ml). Jako základ je ideální MANDLOVÝ OLEJ LZT nebo OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ LZT nebo OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU. Mast vytvoříte rozpuštěním BAMBUCKÉHO MÁSLA ve vodní lázni. Při chladnutí vmíchejte vámi vybrané éterické oleje a nechte ztuhnout v ledničce.
- Pro koupel využijte NEUTRÁLNÍ KOUPELOVÝ OLEJ, do kterého přidejte éterické oleje v 5% koncentraci.
- 2 kapky éterického oleje můžete vmíchat do tvarohu, ze kterého vytvoříte zábal.
- Inhalace pomocí INHALAČNÍCH TYČINEK
- Odpařování pomocí aromalampy/difuzéru/nebulizéru
- Éterický olej z KOPAIVY lze použít pro nakapání přímo do krku. Několikrát denně na jazyk kápněte 1 až 2 kapky, smíchejte v ústech se slinami a polkněte. Kopaiva je jemné balzámové chuti. Tímto způsobem se velmi osvědčila i směs éterických olejů CANDIOL. Ten je ostré výrazné chuti a ne každý jej snese. Skládá se z velmi účinných éterických olejů – z tymiánu, čajovníku, šalvěje a jalovce.