Vratič obecný-kopretina v barvách podzimu
Když se pozorněji zadíváte na rostlinku vratiče, co vám připomíná? Nevíte? Nápověda je ukrytá již v názvu rostliny. Ano je to kopretina, které chybí okvětní lístky a podle lidových pověr má čarovnou moc. Pomáhá totiž navracet z cest domů milované osoby a nevěrníky.
Tuto květinu si pamatuji ještě z doby, kdy jsem byla malá. Babiččinu zahrádku mám stále ve svých vzpomínkách. Působila dojmem neupravené zahrádky, byliny si zde rostly svobodně jedna vedle druhé. Byla malinká, ale plná kvetoucích rostlin, hrála všemi barvami a doslova bzučela hmyzem, pro který to byl voňavý ráj. Jako malá jsem tam strašně ráda chodila. V této zahrádce měla i své místo bylinka, která je příbuzná s kopretinou, a proto nese i její jméno. Kopretina vratič (Chrysantenum vulgare), botanicky správně pak vratič obecný (Tanacetum vulgare).
Jako dítě jsem nechápala, proč má babička na zahrádce mezi všemi těmi krásnými a barevnými kvítky tuhle „smraďošku“. Své místo měla jako sušená bylinka v šatní skříni, a když ji dala do vázy, ani trochu nevoněla. Teď už vím proč. Vratič totiž obsahuje esenciální oleje s intenzivním zápachem, které odpuzují komáry, mouchy a mšice. Jako sušená bylina má ještě výraznější aroma a odpuzuje mravence, šatní moly a blechy, které se nám mohou domů nastěhovat. Proto se dá vratič označit jako silný přírodní repelent. Výluh z něj odpuzuje dokonce i mandelinky, proto se ho vyplatí pěstovat na okrajích záhonů a v každé zahrádce.
Celá rostlina je výrazně aromatická a charakteristicky voní po kafru
Hlavní složkou silice je TANACETON, THUJON, THYMOL, BORNEOL, CHAMAZULEN A KAFR. Vzhledem k některým obsaženým látkám v silici je vratič silně jedovatý, proto se od jeho použití vnitřně v bylinkářství ustoupilo. Už odedávna byl vratič typickým anthelmintikem, tzn. že byl v léčitelství využíván jako léčivá rostlina proti nejrůznějším střevním parazitům a bakteriím. Dnes se používá jen zevně ve formě mastí, obkladů nebo koupelí pro své antibiotické a antirevmatické účinky.
Hlavní jeho využití je při hojení ran a revmatismu
Ve vratiči mají zastoupení látky s antioxidačními a antirevmatickými vlastnosti. Obsahuje i účinné látky, které ničí houby, viry a parazity. Lze jej použít na špatně se hojící či zanícené rány, je vhodný také k obkladům či koupelím při revmatismu. Masti či krátké koupele v odvaru (koupel by měla trvat 10 až 15 minut) ulevují rukám a nohám postiženým revmatoidní artritidou. K obkladům revmatických kloubů lze také použít VRATIČOVOU PLEŤOVOU VODU.
Ve vratiči byly potvrzeny látky s účinkem na herpetické infekce
Máte-li sklony k oparům nebo vám pořád dokola praskají koutky a chcete vyzkoušet léčivou sílu z přírody, pak vsaďte na účinky vratiče, který je hlavní obsahovou složkou balzámu na rty TANALIP.
Vratič jako pomocník v ošetřování problematické pleti
Trápí vás silné akné se zánětlivými pupínky a už jste vyzkoušeli všechno? A co zkusit naše produkty s obsahem vratiče? Regenerační krém TANADERM a PLEŤOVÁ VODA VRATIČOVÁ jsou ideálními pomocníky pro pleť se záněty. Krém je jemný a lehký s jemně prokrvujícími účinky. Napomáhá zlepšení látkové výměny v pokožce. Pleťová voda vykazuje silné antimikrobiální, protivirové a protiplísňové účinky.
Vratič obecný je krásná zlatožlutá květina, která upoutá nejen svou veselou barvou, ale i svými účinky. Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Budete překvapeni, jak často na ni v přírodě narazíte.