Gynekologické problémy
Nejčastější typy infekcí a gynekologických obtíží
Obtíže gynekologického typu představují jeden z nejčastějších dotazů, se kterými se ženy obracejí na naši poradnu. Ve svém životě se s nimi potká každá žena. Objevují se již v období dospívání, často ženu provází v době dospělosti a nejsou výjimečné ani u starších žen po menopauze. Připravili jsme pro vás článek o nejčastějších typech infekcí, o správné hygieně a podpůrné péči při řešení intimních problémů.
Kvasinkové infekce
Kvasinky jsou přirozenou součástí poševní mikroflóry a za normálních podmínek nezpůsobují žádné obtíže. V určitých stresových situacích se mohou přemnožit a vyskytnou se obtíže jako je svědění, pálení, otok, tvarohovitý výtok a lokální zarudnutí, které jsou projevem zánětu. Nejčastějším původcem kvasinkové infekce je Candida albicans.
Bakteriální infekce
Ve vaginálním prostředí žije přirozeně celá řada bakterií. Největší zastoupení mají laktobacily, které udržováním nízkého pH chrání vagínu před pomnožením ostatních bakterií a vzniku obtíží. Pokud dojde k narušení rovnováhy v přirozené mikroflóře přemnožením aerobních i anaerobních bakterií na úkor laktobacilů, vzniká bakteriální infekce. V podstatě se nejedná o pravý zánět, ale jde o vaginální dysmikrobii. K infekci může dojít i zanesením bakterií z vnějšku, např. při pohlavním styku nebo nesprávné hygieně.
Zkušenosti:
Nepříjemné projevy zánětu jako svědění, začervenání a otok pomohou snížit intimní mycí oleje HY-INTIMA pro ženy, HY-INTIM H pro muže, intimní balzámy FEMISHEA, INTIMISS a směs éterických olejů CANDISAN. Tyto produkty obsahují éterické oleje jako čajovník, manuka, tymián a mateřídouška či lavandýn, které se nejvíce používají při výskytu bakterií, kvasinek a plísní. Tyto přípravky můžete používat jako doplněk při léčbě či při prevenci vaginálních obtíží, ať už kvasinkového nebo bakteriálního původu.
Virové infekce
Původcem jsou především herpetické viry a papilomaviry.
- Herpetické infekce jsou značně bolestivé a postihují intimní partie žen i mužů. Původcem je vir HSV-2 (herpes virus hominis typu 2). Infekce se nejprve projevuje svěděním a pálením v oblasti výsevu a za několik dní se objeví genitální opar, bolestivé puchýře, které postupně zasychají a mění se ve strup.
- Papilomavirové infekce jsou nebolestivé, ale jsou vysoce nakažlivé a infekce se na rozdíl od jiných onemocnění ve většině případů neprojevuje typickými příznaky. Jsou způsobené virem HPV (human papillomavirus) a jsou nejčastěji přenosnou chorobou. Přenášejí se především pohlavním stykem. HPV mohou způsobit genitální bradavice (kondylomata) i zhoubné nádory, nejčastěji rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu zevních rodidel, pochvy.
Vyskytují se zejména v oblasti intimních partií (na vulvě, uvnitř pochvy, na hrdle děložním, kolem análního otvoru, u mužů na penisu), ale také v krku (vlivem orálního styku). Kondylomata nejsou zhoubná na rozdíl od infekcí děložního čípku, kde HPV vir může způsobovat přednádorové až nádorové změny.
Zkušenosti:
Při výskytu HPV doporučujeme na ošetření pokožky intimních partií intimní balzámy PRESHEA a GENISAN. Obsažené éterické oleje jako lavandýn, dobromysl, tymián, manuka, levandule, šalvěj a čajovník mají silné protivirové a antibakteriální účinky. Tyto balzámy jsou doplňkovou léčbou při HPV.
Suchost vaginální sliznice
Vysychání sliznice pochvy trápí ženy po porodu, při užívání antikoncepce, ale i vlivem stresu. Tento problém postihuje nejčastěji ženy v přechodovém věku. S hormonálními změnami dochází vlivem úbytku estrogenových hormonů ke snížení lubrikace (vysychání) a atrofie (ztenčení) sliznice pohlavních orgánů. Nepříjemné projevy pomohou zmírnit lubrikační intimní balzámy LUCALEN s obsahem měsíčku nebo MONTANISS s obsahem arniky.
Náš tip: Z aromaterapie může potíže spojené s hormonálními výkyvy zmírnit PUPALKOVÝ OLEJ a ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ. Pupalkový olej dle některých vědeckých studií pomáhá při ženských potížích, vč. klimakterického syndromu, a usnadňují prožívání změn v životě ženy.
Jak lze infekcím předcházet
Ženské intimní partie vyžadují při hygieně zvláštní péči. Nejdůležitější je prevence a včasné řešení problémů. Při nesprávné hygieně lehce dojde k narušení přirozené ochrany pochvy, kterou zajišťuje široké spektrum bakterií, z nichž nejdůležitější roli hrají laktobacily. Zdraví pochvy může narušit celá řada faktorů. Prostředí poševního mikrobiomu mohou ovlivnit dietetické návyky, užívání antibiotik, nedostatečná hygiena, ale také nošení nevhodného spodního prádla. K mytí intimních míst by se rozhodně neměla používat klasická mýdla, která mohou narušit obranyschopnost poševního prostředí. Pro každodenní intimní hygienu ženy navrhujeme používat nepěnivý hydrofilní mycí olej HY-INTIMA, a pro muže HY-INTIM H, jež díky obsaženým olejům jemně a důkladně ošetřuje pokožku intimních partií a zklidňuje mírná podráždění.
Naše tipy:
- CANDISAN můžete používat při mytí smícháním asi 60 kapek se 100 ml mycího intimního oleje HY-INTIMA. Nebo zkuste nakapat asi 7 kapek CANDISANU na intimku či tampon.
- Z intimního balzámu si můžete udělat vaginální globulku nebo čípek. Kávovou lžičkou odeberte malé množství balzámu (který byl předtím v lednici) a v potravinové folii uválejte malou kuličku. Pracujte rychle, balzám se v rukách rychle rozpouští. Tu dejte do mrazáku ztuhnout. Před aplikací ji nechte chvíli při pokojové teplotě a poté zaveďte (nejlépe na noc) do pochvy, kde se rozpustí.
Pro přípravu vaginálních čípků si v lékárně zakupte formu na čípky o velikosti čípků 1g. Na vahách si navažte požadovanou váhu intimního balzámu. Ten ve vodní lázni rozpusťte. Nalijte opatrně do jednotlivých komůrek. Takto připravenou formu dejte do mrazáku. - Pro herpetické virové infekce je typická snížená imunita, proto dbejte, abyste měli dostatek vitamínů. Podpořit imunitu při virových infekcích pomůže ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT.
- Intimní balzámy lze použít také jako intimní lubrikanty. Dejte však pozor při jejich použití současně s prezervativem. Rostlinné i éterické oleje latex rozpouštějí a sníží tak jeho ochrannou funkci.
PharmDr. Vendula Víchová