Jak na křečové žíly přírodní cestou
Náchylnost k výskytu křečových žil (varixům) jde ruku v ruce s moderním uspěchaným světem. Velkou roli hraje sedavé zaměstnání, nadváha a špatná životospráva. Častěji jimi trpí ženy, což je dáno mimo jiné těhotenstvím a hormonálními změnami, užíváním antikoncepce a léčiv během klimakteria. Rizikovým faktorem je také věk, kdy se oslabuje elastičnost žilních stěn. Pokud máte křečové žíly v rodině, je třeba začít s prevencí co nejdříve.
Prevence je nade všechna mazání
Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak zabránit vzniku křečových žil, ale dobrou prevencí je odstranění některých rizikových faktorů: nedostatečný pohyb, nadváha či špatná životospráva. Je vhodné omezit dlouhé stání či sezení a snížit tělesnou hmotnost, protože každé kilo navíc žíly oslabuje. Při sezení si dávejte pozor na zkřížené nohy, protože tím dochází k omezování cirkulace krve. Jednoduše pomozte žilní pumpě v tom, aby krev přirozeně cirkulovala řečištěm a nestagnovala. Vlastní péče v podobě pravidelné fyzické aktivity, relaxace nohou ve zvýšené poloze, nošení kompresivních punčoch a aplikace mastí s obsahem kaštanu může zabránit rozvoji křečových žil.
Přírodní masážní přípravky
Pro prevenci křečových žil je vhodný masážní olej na těžké nohy PREVENTY. Součástí masážního oleje je KAŠTANOVÝ MACERÁT, který příznivě působí na pevnost a pružnost cévních stěn a pomáhá oslabovat otok. Ale rozhodně ho nelze chápat jako lék na již existující vážné problémy (výrazné křečové žíly). V těchto případech se masáž nebo jiná podobná terapie nedoporučuje. V žilách, kde špatně proudí krev, se totiž často vytvářejí krevní sraženiny. Ty se pak masáží mohou uvolnit a cestovat do plic, srdce či mozku. Zde je na místě léčba pod dohledem odborného lékaře.
Vyzrajte na varixy správným jídelníčkem
Pokud již s cévami máte problémy, jen mazání nestačí a je potřeba cévní stěnu posílit i zevnitř. K tomu je dobré zařadit do jídelníčku rutin a bioflavonoidy, které cévy chrání a pozitivně ovlivňují permeabilitu (zlepšují propustnost a pružnost kapilár). Přirozeným zdrojem bioflavonoidů jsou hlavně citrusové plody, ale i jiné druhy ovoce a zeleniny, plody šípku, z obilovin je výborným zdrojem pohanka, která obsahuje hlavně rutin. Ale i zde platí všeho s mírou. Při nadměrné konzumaci pohanky se zvyšuje kožní citlivost na světlo. Rutin je rostlinný glykosid, který snižuje křehkost cév, a naopak zvyšuje jejich pružnost. Vhodné je jejich užívání spolu s vitaminem C, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu, jež je součástí cévní stěny. Při jeho nedostatku ztrácí cévy pružnost a pevnost.
Nepodceňujte stahovací punčochy
Dalším ze základních způsobů prevence je kompresivní terapie. Komprese patří mezi nejstarší medicínské postupy. Napomáhá návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci. Působením tlaku na povrchový žilní systém dochází ke zlepšení odtoku krve z končetin, a proto komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje funkci chlopní. Šetří se tím tak práce srdce. Kromě velkých žil stimuluje mikrocirkulaci a lymfatický systém a blahodárně působí proti otokům. Kompresivní léčba nevyléčí už vzniklé křečové žíly, ale zabrání jejich dalšímu zhoršování. Nevýhodou je, že účinkuje jen po dobu aplikace, proto je nutné nosit kompresivní punčochy pravidelně.
PharmDr. Vendula Víchová