Jak pečovat o první zoubky miminek?
První zoubky jsou vždy velkou událostí. Neznám maminku, která by s nadšením nepronášela větu: „Už máme první zoubek“. Růst zoubků je několikaměsíční proces a dokáží miminko pěkně potrápit. Nepříjemné pocity začínají ještě předtím, než se zoubek objeví.
První příznaky se často začínají objevovat mezi 2. a 4. měsícem
Děti jsou neklidné, mají menší chuť k jídlu, začínají vše strkat do pusinky a nadměrně sliní. Jejich tvářičky mohou být zrůžovělé až červené, stejně jako dásně, které jsou bolavé, oteklé a citlivé na dotek. Kvůli bolavým dásním mohou odmítat jídlo a některé zoubky mohou také připravit o pár bezesných nocí. Není výjimkou ani teplota a průjem.
Od nepříjemných pocitů miminku uleví jemná masáž dásní.
Pomoc mohou kousací kroužky, které poskytnou úlevu zejména po vychlazení v ledničce.
K masáži dásní je možno použít tzv. prsťáček, což je jemný kartáček, který se navléká na prst, změkčí okolí dásně a zoubky se tak mohou lépe prořezávat. Skvělým pomocníkem při prvních zoubcích je olej k péči o ústa dětí BABY-DENT. Pár kapek jemného oleje nakapaných na prsťáček podpoří účinek masáže, pomůže dětem ulevit od bolesti při růstu zoubků a oteklých dásní. Pokud olej spolknou, nijak neuškodí. Dětem je ovocná vůně a lehce nasládlá chuť příjemná a chutná jim. V rodině s ním máme výborné zkušenosti a osvědčil se nám i při běžné ústní hygieně miminek, které se tak úči prvním hygienickým návykům.
Můj tip:
- Prsťáček je skvělý při prořezávání zubů k masáži dásní, která je miminkům příjemná. Jakmile se prořeže první zoubek, vyměňte prsťáček za zubní kartáček. Prsťáček nemá dostatečný povrch pro odstranění zubního plaku, proto není úplně vhodný k čištění již prořezaných zubů.
- Aby bylo dětem čištění zubů příjemnější, můžete jim kápnout na kartáček pár kapek dětského zubního oleje BABY-DENT.
- Po každém kojení lehce pusinku vytřete navlhčeným cípem kapesníku nebo pleny. Použijte pár kapek oleje BABY-DENT a miminku vytřete pusinku od zbytků mléka. Snížíte jednak riziko rozvoje tzv. “moučnivky“ (odborně soor ústní dutiny či orální kandidóza) a miminko si lépe osvojí návyky ústní hygieny.
Na poradně se nás dost často ptáte, jak je to s obsahem fluoridů
Pokud váháte, zda a kdy do zubní hygieny dítěte zařadit zubní pastu a zda by měla obsahovat či nikoli fluoridy, je tu jednoduchá rada. Pokud nejste schopni zuby vyčistit dokonale anebo pokud chcete v rámci prevence zařadit i něco navíc, pak bych doporučila zařadit při čištění i zubní pastu s fluoridy. Ty jsou totiž pilířem preventivního opatření proti vzniku zubního kazu. Pokud nebude zub mechanicky čištěn od zubního plaku a pokud nebude tato péče pravidelná, pak ho ani zubní pasta s fluoridy od kazu nezachrání.
Jestliže je dobře zvládnutá technika čištění zubu a plak, který se na zubech vytvoří, je pravidelně a důsledně odstraňován, pak není pasta s fluoridy nezbytná. Kompromisem může být použití zubní pasty s fluoridy pouze jednou denně (např. večer a ráno používat bezfluoridovou péči).
PharmDr. Vendula Víchová