Lymfa - míza našeho těla
Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.
Lymfa je nažloutlá tekutina proudící v lymfatickém systému, který je nedílnou součástí imunitního a oběhového systému. Stará se o odvod škodlivin ven ze tkání a rozhoduje o řadě nemocí. Ne nadarmo se lymfě říká míza našeho těla.
Lymfatický neboli mízní systém tvoří lymfatické cévy s lymfatickými uzlinami, které mají důležitou funkci – jako filtry pohlcují cizí částice a mikroorganismy. A v případě potřeby aktivují imunitní odpověď. Dále sem patří specializované lymfoidní tkáně a kromě uzlin tu jsou i další orgány (mandle, slezina, brzlík a kostní dřeň). Jestliže tento systém nefunguje správně, dochází k selhání transportních a filtračních funkcí lymfy a organismus je zatěžován škodlivými látkami, které tak nemohou být vyloučeny z těla. V důsledku špatného fungování se v podkoží hromadí tuky, voda, sůl a odpadní látky.
Jak se projevuje špatná funkce lymfatického systému?
Pokud lymfa špatně odtéká, objeví se otoky (mandlí, mízních uzlin, svalů a kloubů, očních víček, otoky v krajině břišní), celulitidou, akné a kožními problémy, nenápadnou únavou nohou (později únavou celého těla), poruchami imunitního systému (časté infekční nemoci), problémy s dýchacím systémem bez zjevné příčiny.
Základem péče o lymfatický systém je zdravý životní styl. Jídelníček by měl obsahovat lehkou vyváženou a pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, kvalitními sacharidy a bílkovinami. Pro správnou funkci lymfatického systému a vylučování toxinů z organismu, je zapotřebí dostatečný pitný režim. Vhodná je především kohoutková voda, případně bylinkové čaje.
Ke správnému proudění lymfy je nezbytný i pohyb. Upřímně, bez něj to nepůjde. Nemusíte se však děsit a hned kupovat vstupenku do fitka. Stačí půlhodinová rychlá procházka kolem vaší čtvrti nebo vyměnit cestu na nákup místo autem pěšky.
Lépe prokrvit tělo a zaktivovat tok lymfy, to je, oč tu běží. Jak na to? S podporou lymfy nám dokáže pomoci i aromaterapie. Kromě vysoce kvalitních rostlinných olejů účinně působí zejména éterické oleje – jalovec, rozmarýn, skořice, vavřín a grapefruit.
Tyto éterické oleje mají jedinečnou schopnost prohřívat, výrazně prokrvovat, napomáhají odstraňovat otoky a podporují detoxikaci. Jejich jangová “polarita” zároveň povzbuzuje energii v těle, zejména v ledvinách.
Výše zmíněné éterické oleje jsou i součástí řady přípravků CELLU THERAP. Řada obsahuje 4 produkty vhodné pro domácí, ale i profesionální použití. Sprchovací, koupelový, masážní olej a masážní krém CELLU THERAP.
Při sprchování s olejem CELLU THERAP výborně působí také střídání studené a teplé vody. Teplá voda cévy rozšiřuje, studená je zase stahuje. Je to tedy skvělé pasivní cvičení na zvýšení elasticity cév. Pozor ale na extrémní teploty, střídáme mírně chladnou vodu s vodu tělesné teploty. Povzbuzuje to ochablé vazivo a působí jako prevence rozšířených žilek. Další možností je také sprchovací olej borovicový, grapefruitový, rozmarýnový nebo z citronové růže.
TIP! Ještě lepší výsledek získáme, pokud před začátkem sprchování připojíme masáž lufou nebo dřevěným kartáčkem a krouživými pohyby promasírujeme pokožku. Začínáme od nohou a postupujeme směrem k hrudníku. Kartáčování stimuluje pohyb mezibuněčných tekutin v oblastech, kde se průtok lymfy zpomalil a hromadí se toxiny. Tato technika pomáhá výrazně urychlit jejich vylučování.
Výborné jsou také očistné a detoxikační koupele. Od samotné koupele se nedají očekávat zázraky, ale v komplexní péči má své místo. Koupelový olej CELLU THERAP je účinný nejen při celulitidě a podpoře lymfy, ale blahodárně působí i při únavě a psychickém vyčerpání. Do voňavé koupele můžete použít nejen KOUPELOVÝ OLEJ CELLU THERAP, ale hodí se i jalovcový, MANDARINKOVÝ nebo z BOROVICOVÉHO JEHLIČÍ.
TIP! Ještě lepšího účinku dosáhnete koupelí v období mezi 17.–19. hodinou, kdy nejvíce detoxikují ledviny.
Nejosvědčenější a nejpříjemnější metodou rozproudění lymfy je (lymfatická) masáž. Jedná se o velmi účinnou proceduru, která pomáhá tělu se zbavit škodlivých látek. A to prostřednictvím přirozených detoxikačních účinků éterických olejů a tlaku vyvíjenému na akupresurní body. Étérické oleje z masážního oleje CELLU THERAP mají schopnost pronikat i do hlouběji uložených tkání a společně s působením maséra, který pracuje s kůží, podkožím a svaly, dochází k rozpohybování lymfy a následnému postupnému vyplavování škodlivin přirozenou cestou (potem a močí) z těla.
Kdo už na lymfatické masáži někdy byl, může potvrdit, že se po ní cítíte jako znovuzrození nebo alespoň o pár kilo lehčí.
V domácích podmínkách doporučuji masáž provádět prsty tzv. rolováním a pošupováním.
TIP! Můžete‑li, naplánujte si masáž v období od úplňku do novoluní. Novoluní symbolizuje obnovování, čas na změnu, nabírání nové síly a organismus se lépe zbavuje škodlivých látek a detox je účinnější.
A nejlepší na konec. Věděli jste, že díky správně fungujícímu lymfatickému systému můžete být i krásnější? Přípravky s obsahem jalovcového nebo rozmarýnového éterického oleje pomáhají rozproudit tok lymfy v obličeji, zbaví ho otoků a pleť vypadá jasněnější a zdravější. Doporučujeme vyzkoušet LIPIO SÉRUM LMP nebo jeho variantu s ochranným faktorem SPF6. Další skvělou volbou je pleťová maska AKTIDERMA LY.
Konec zimy a začátek jara je ideální čas začít s detoxikaci těla. Tak jako míza vstupuje to stromů, rozpohybujte i vy lymfu ve svém těle a přivítejte jaro plni života.
Uspokojivých výsledků však nelze dosáhnout bez pravidelné domácí péče a změny životního stylu.
Lenka Rigová