Návrat dětí do škol – podpořte jejich imunitu
Možná máte doma malého předškoláčka nebo dítko, které právě nastupuje do školky a už teď se děsíte představy, jak zvládnete nápor všech infekcí, které na něj v dětském kolektivu číhají? Je dobré už dopředu si uvědomit, že typicky školkovým onemocněním, jako je kašel, rýma, záněty průdušek, angíny či střevní potíže, se prostě nevyhnete. Imunita potřebuje dostatečný čas a zkušenosti, aby v pozdějším věku uměla adekvátně reagovat. Prakticky jde o přirozený vývoj dítěte a je potřeba, aby si tímto obdobím prošlo.
Zrání imunity probíhá u dětí velmi individuálně
Málokdo z nás si dovede představit, jak složitý systém obranných mechanismů imunitní systém je. Je tvořen velkým množstvím buněk a molekul, jež vzájemně spolupracují. V první linii jsou bariéry kůže a sliznic, které reagují okamžitě a při styku s cizorodou látkou nebo infekcí odpovídají na setkání tvorbou hlenu, slin a slz. Rýma, kašel, kýchání, pocení, ale i horečka či zánět patří mezi přirozené obranné mechanismy nespecifické imunity (vrozené). Tato část imunity reaguje vždy stejně bez ohledu na to, o jakou infekci se jedná. Naopak tomu je u specifické imunity (získané). Její mechanismy se rozvíjejí s určitým zpožděním, kdy je potřeba, aby buňky nejprve rozpoznaly cizorodou látku. Na specifické imunitní odpovědi se podílejí B- a T-lymfocyty. Tato část imunity vyzrává postupně. Vlivem kontaktu s okolním prostředím získává schopnost reagovat rychleji a účinněji, ale je to proces, který trvá několik let. Nezkušenost imunitního systému je hlavním důvodem, proč se u dětí, které právě nastoupily do většího kolektivu, setkáváme se zvýšenou frekvencí onemocnění.
Zrání imunity může ovlivnit špatný životní styl
Pokud chceme, aby mělo dítě silnou imunitu, měli bychom mu na prvním místě dopřát vyváženou a pestrou stravu, kvalitní spánek a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Ten napomáhá zvlhčení a prokrvení dýchacích cest a nosní sliznice, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Cvičení a otužování zvyšuje počet buněk bojujících v těle s infekcí. Spánek je pro dobrou imunitu také velmi důležitý. Během něj se totiž v těle startují regenerační procesy, včetně těch, které se týkají imunitního systému. Pokud má dítě dostatečný příjem ovoce a zeleniny, pak není potřeba nasazovat potravinové doplňky s vysokým obsahem vitamínů. Nicméně v zimních měsících je vhodné doplňovat vitamín C a vitamín D.
V obdobích, kdy jsou děti nachlazené, mají rýmu či kašel kápněte jim pro lepší spánek a dýchání na gázový čtvereček, plyšáka či polštářek směs éterických olejů ATEMOL. Vhodným opatřením je také zvlhčování nosní sliznice mořskou vodou či Vincentkou, které očišťují sliznici nosu od nečistot, bakterií a virů.
Střevní mikrobiota jako základ správného fungování imunity
Mnohé studie dnes dokazují jasnou souvislost mezi zdravím střev a imunitním systémem. Kondice střevního mikrobiomu má zásadní vliv na naše zdraví. Je všeobecně známo, že právě v něm sídlí až 80 % imunity. Jeho kvalitu hned od narození ovlivní průběh porodu a počáteční strava narozeného miminka. Děti, které se narodí císařským řezem, mají proto jiné složení střevní mikrobioty. Myslete tedy i na podporu střevního mikrobiomu kvalitní stravou s dostatkem vlákniny, pohybem a celkově zdravým životním stylem.
Jak se připravit na období dětských nemocí
Imunitní obrana pracuje na základě tzv. imunologické paměti, proto jsou vlastně všechny prodělané virózy k něčemu dobré. To znamená, že zvýšená nemocnost dítěte, které právě vstoupilo do školky, je přirozená a pro imunitní systém nastává ta pravá chvíle, kdy dostává intenzivní „školení“. Pokud dítě onemocní, dopřejte mu dostatečný čas, aby se uzdravilo a nespěchejte s návratem dítěte do kolektivu. Není-li věnován dostatek času na doléčení, pak se dýchací cesty nemají šanci dostatečně obnovit a je jen otázka času, kdy přijde s další infekcí.
V případě nemoci či respiračních potíží můžete využít aromaterapii
Éterické oleje svými účinky ničí některé mikroby, povzbuzují imunitní reakce a zvyšují tak přirozenou obranyschopnost těla. Působí spasmolyticky, navozují celkové zklidnění a pozitivně ovlivňují spánek. U dětí je můžete použít různými způsoby. Jednak při masáži nebo při koupeli, ale také prostřednictvím inhalace.
Dětem můžete nakapat pár kapek éterického oleje na hračku, kapesníček nebo malý polštářek, který jim položíte v blízkosti postýlky. Nepostradatelným pomocníkem, který pomůže v obdobích nachlazení, tak může být BOROVICOVÝ koupelový olej, prsní balzám PROATEM či NOSNÍ OLEJ BABY. Příjemně vonící směs éterických olejů ATEMOL je ideální při bronchitickém, tak laryngeálním kašli. Stačí pár kapek a noci jsou mnohem klidnější. Vhodné jsou také směsi AROMA BABY či IMUBABY.
Nejúčinnějšími éterickými oleji, které pomohou zlepšit dýchání, snížit zahlenění, ulevit při kašli a zklidnit nosohltan, jsou EUKALYPTUS CITRIODORA či RADIATA, TYMIÁN, MATEŘÍDOUŠKA, KAJEPUT, CYPŘIŠ, BOROVICE, CITRON, LITSEA CUBEBA, RAVENSARA, MYRTA či MYRHA. Ne všechny éterické oleje jsou pro miminka vhodné. U těch nejmenších dětí jsou na prvním místě MANDARINKA, LEVANDULE, HEŘMÁNEK PRAVÝ, HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ, BOROVICE, CITRON, GRAPEFRUIT, POMERANČ, RAVENSARA, NIAOULI.
S inhalační tyčinkou v kapse
Velmi diskrétní formou boje s infekcemi jsou pro děti, které chodí do školy či školky, INHALAČNÍ TYČINKY. Jejich výhodou je, že ji mají neustále při sobě a přičichnou si k ní kdykoliv budou potřebovat. Používejte vždy ty oleje, které jsou dětem příjemné. Silně antimikrobiální oleje v koncentrované podobě jako eukalyptus globulus, máta peprná, tymián, skořice, hřebíček či citronová tráva nejsou u malých dětí nejvhodnější, neboť nesou riziko nežádoucích účinků typu podráždění a přecitlivělosti. Eukalyptu a mátě se vyvarujte u dětí, které mají v anamnéze záchvaty, febrilní křeče apod.
Nosní olej ochrání nosní sliznici
Olejové kapky oceníte zejména při rýmě a dalších problémech se sliznicí nosu a nosohltanu. Zároveň uleví od nepříjemných projevů rýmy a zkrátí její trvání. U malých dětí doporučuji používat NOSNÍ OLEJ BABY. Tento jemný olej má zklidňující účinky na sliznici a napomáhá zvyšovat odolnost proti nežádoucím mikroorganismům. Pro starší děti je možné použít NOSNÍ OLEJ obsahující éterický olej z máty peprné a eukalyptu.
Eleutherokokový bojovník
Eleutherococcus patří k bylinám, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Podporuje také psychickou výkonnost a napomáhá fyzickému a duševnímu zdraví. Příznivě působí na zdravě fungující mozek a je využíván v doplňcích stravy určených k lepšímu zvládání stresu. Imunitu posilující ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT je určen pro děti od 3 let. Doporučené dávkování je 3x denně 5 kapek. Kapky můžete dětem nakapat ráno do teplého čaje nebo přidat během dne do pití.
PharmDr. Vendula Víchová