Objevte plusy olejové kosmetiky
Ještě dříve, než se začaly obchody, drogérie a lékárny plnit krémy, gely a séry, existovalo v péči o pokožku jen pár základních surovin – rostlinné oleje či výtažky z rostlin nebo zvířecí tuk, vosky a med.
Tyto materiály si lidé natírali na pokožku zejména proto, aby se chránili proti nepříznivým podmínkám, chladu, vlhku nebo před hmyzem. Jednalo se bezvýhradně o bezvodé přípravky.
Rostlinné oleje a másla jsou pro svoji ochrannou funkci v současnosti znovu na vzestupu oblíbenosti.
Zejména v chladném období roku jim dáváme přednost před krémy obsahující vodu.
Proto by pro lyžaře měl být regenerační obličejový olej či bezvodý balzám volbou číslo jedna při balení na hory.
První dojem z kůže je, že je to „fasáda“ vytvářející jakýsi náš nonverbální obraz (vrásky, barva kůže a její zdravotní stav hrají důležitou roli při vytváření prvního dojmu).
Pro náš organismus je však důležitější kůže jako orgán, který vytváří první obrannou linii mezi naším tělem a vnějším světem.
Kůže se skládá ze tří vrstev – pokožky, škáry a podkoží
POKOŽKA (epidermis) – je tvořena mnoha vrstvami dlaždicového epitelu (představit si ji můžeme jako cihličky naskládané na sobě). Ty úplně nejstarší tvoří zrohovatělou vrstvu na povrchu a nakonec se odloupnou.
ŠKÁRA – vrstva pod pokožkou tvořená kolagenovými a vazivovými vlákny, je hustě protkána krevními a lymfatickými kapilárami.
PODKOŽNÍ VAZIVO je uložené úplně nejhlouběji a upevňuje kůži ke kostře nebo svalům. Je zde uložená podkožní tuková vrstva, která (ač se nám to líbí nebo ne) skvěle funguje jako tepelný izolant a zásobárna energie.
Vrchní zrohovatělá vrstva pokožky odpuzuje vodu (= je hydrofobní) nebo také „lipofilní“ (= oleje milující).
Z tohoto vyplývá, že svrchní vrstvou pokožky pronikají zejména oleje a v nich rozpustné malé molekuly, např. silice (ne voda!).
V hlavní roli ochranný kožní film
Velkou roli v pronikání olejů pokožkou hraje i ochranný kožní film. Je produkovaný mazovými a potními žlázami, udržuje pH pokožky kyselé a je-li narušen (např. častým mytím, tenzidovými prostředky atd.), roste propustnost a náchylnost pokožky.
Pokožka tedy sama o sobě vyrábí emulzi voda v oleji (W/O), tzn. tukový film s trochou vody. Maz a pot zároveň svým pH omezují růst škodlivých mikroorganismů na kůži. Nepoškozený film podporuje usídlení symbiotické mikroflóry, kožního mikrobiomu.
Proto je více než vhodné udržovat ochranný kožní film ve formě a neztenčovat ho nevhodnými mycí přípravky. Doporučeníhodné jsou proto zejména HYDROFILNÍ MYCÍ OLEJE.
Pokud si pleť vyrábí emulzi voda v oleji, je pak jasné, že to nejpřirozenější, co jí můžeme dát, je vhodná kosmetika založená na kvalitních olejích. Tedy pleťové oleje a olejové balzámy.
V čem jsou plusy olejové kosmetiky?
+ jemnost – rostlinné oleje pleť zvláčňují a chrání, málokdy způsobují podráždění
+ šetrnost ke kožnímu mikrobiomu = respektuje fyziologii kůže
+ působí jako prevence vrásek
+ hodí se do zimy
+ nevyžadují chemickou konzervaci – nepřítomnost vody omezuje rozvoji mikroorganismů
+ podporují kvalitu pokožky = obnovují přirozené funkce pokožky
+ pro všechny typy pleti. Ano, jsou vhodné i pro mastnou pleť, záleží na složení použitých olejů.
+ dlouhodobě působící hydratační faktor – vytváří ochranu proti vysychání v zimě i v létě
Máme se bát mastnoty? Ne!
Může se zdát, že stačí natřít pokožku nějakým olejem a ona se tetelí blahem. Nemusí to být však pravda. Rostlinné oleje a bezvodé přípravky totiž neobsahují vodu, a proto nemohou kůži hydratovat. Z toho důvodu je tak důležité nanášet je na vlhkou/navlhčenou pokožku.
Vytvoříte tím emulzi (směs vody a oleje), která napodobuje ochranný kožní film a která se nanáší mnohem lépe než samotný olej nebo máslo. Olej „uzamkne“ vodu do pokožky a napomáhá tak hydrataci jejích horních vrstev.
Výsledkem správného použití olejů by tak měla být vláčná nemastná pokožka či pleť zcela připravená k obléknutí či líčení.
Alternativou obličejových krémů jsou regenerační obličejové oleje
Jsou to v podstatě „bezvodé krémy“. Kombinují účinky rostlinných a éterických olejů, lecitinu a vitamínů. Obsah vysoce účinných a kvalitních rostlinných olejů potravinářské kvality spolu s exkluzivními éterickými oleji zaručuje vysoký obsah účinných látek a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co můžete své pleti dopřát.
Jediným jejich specifikem je nanášet je na vlhkou pleť. Regenerační obličejové oleje jsou vhodné pro všechny typy pleti, mastnou nevyjímaje.
Jaký je vhodný právě pro váš typ pleti a který vybrat zjistíte v AKH MAGAZÍNU.
Další variantou bezvodých přípravků jsou balzámy
Navazují na tradici bylinných mastí, jejichž základem tradičně bývalo vepřové sádlo. V našich balzámech je živočišné sádlo nahrazeno rostlinnými másly (zejména bambuckým, mangovým, kakaovým) a rostlinnými oleji.
Díky nim mají balzámy na pokožku mimořádně dobré zvláčňující a zjemňující účinky. Pro svoji výbornou skluznost jsou oblíbené také při sportovních a kosmetických masážích.
Při pokojové teplotě bývá jejich konzistence tužší, avšak po dotyku s pokožkou těla tělesným teplem tají a lehce se roztírají.
Každý typ je určen pro jiné použití, jiný cíl.
INTIMNÍ BALZÁMY – šetrná péče a regenerace přirozené mikroflóry intimních partií to jsou INTIMISS, FEMISHEA, LUCALEN, MONTANISS, GENISAN, PRESHEA
CALEN B – měsíčkový balzám s regeneračním účinkem
QUENDEL B – mateřídouškový balzám pro citlivou pokožku se sklony k zánětům a ekzémům
JOSHEA – zklidňující a protizánětlivý balzám s obsahem třezalkového oleje
BORO-BORO – balzám s borovicovým olejem pro uvolnění a prokrvení zatuhlých svalů
Ať si vyberete regenerační obličejový olej nebo bezvodý tělový balzám, určitě budete spokojeni vy i vaše pokožka.
Ing. Lenka Rigová