Pentagramy: ELEMENT KOV
Ze ZEMĚ se dobývají rudy obsahující KOV, ten se taví do tekuté formy - VODA. KOV ovládá DŘEVO, neboť dokáže řezat a kácet stromy. Energie ve shromažďující a syntetizující fázi jin, přetváření, klid, reflexe, podzim, večer. Element KOV je spojen s nastolením řádu, vyhraněností.
KOV je symbolem silné vůle. Pokud vůle chybí, přichází smutek, melancholie a pocity viny, které směřují k okruhu plic a tlustému střevu. Charakteristickým projevem je pláč nebo vzlyk.
Podzim prověřuje naši odolnost. Odkrývá naši připravenost, imunitu, obranyschopnost, sílu psychiky. Jangová energie začíná být pod nadvládou té jinové. Dny se zkracují, noci prodlužují. Příroda se uklidňuje, míza se stahuje z větví stromů směrem dolů do kořenů, stromy se zbavují listí. To padá na zem a tvoří ochrannou vrstvu před přízemními mrazíky. Zvířata si přes léto udělala zásobu potravy a pomalu se chystají na zimní spánek. Nadcházející jin období je obdobím zimního spánku i pro člověka, i on by měl mírnit své aktivity a omezit činnosti, které provozuje v létě v období jang energie.
V období OHNĚ a ZEMĚ jsme měli prostor k obnově, k načerpání potřebných látek, energie pro nadcházející období. Potřebujeme ochranný štít, který nás chrání před vnějšími vlivy nastupujícími před příchodem elementu VODA. Disharmonie ve VODĚ se projevuje apatií, nedůvěřivostí, obavami, neklidem, uspěchaností, nejistotou.
KOV je tvrdým, ale poddajným elementem. Dává vzniknout předmětům, které usnadňují práci i život. V období KOVU listy hrají všemi barvami, energie je pomalejší. Projevem elementu je sucho, smutek, melancholie. Více času trávíme doma v teple a o Dušičkách truchlíme a vzpomínáme na naše blízké. Smutek je součástí našeho života. Prožíváme ho při ztrátě, loučení, rozchodu, smrti blízkého člověka nebo milovaného zvířete. Pokud se pokusíme zasunout smutek dovnitř nás, dělat, že není, poškozujeme sami sebe, své orgány, psychiku. Blokujeme tok energie v těle, v orgánech, které jsou pro element KOV charakteristické. Kov představuje v oblasti lidských vlastností bystrý rozum, cit pro spravedlnost a smysl pro podstatné.
K elementu KOV patří plíce a tlusté střevo
Nejvíc těmto orgánům škodí sucho způsobené stresem, suchým vzduchem a vysušující potraviny. Nedostatečnost se projevuje oslabenou imunitou a sklonem k nachlazení.
Plíce jsou plným orgánem, sídlí v nich duše, která se stará o fyzickou aktivitu. Vzhledem k tomu je důležité při sportovní aktivitě pravidelné dýchání. Tomu se učí například při jogových cvičeních nebo tajči. Plíce přímo souvisí s kůží, jež je ochranným štítem před fyzickým napadením vnějšími vlivy, jimiž mohou být kožní patogeny, plísně. Duše sídlící v plicích je naším ochráncem na mentální a duchovní úrovni. Dobrým dechem dbá o to, aby nás jen tak něco nezasáhlo, nesrazilo na kolena. Někteří lidé mají dech hluboký, otevřený hrudník, to jsou lidé silní. Druhou skupinu tvoří lidé slabší, křehcí, snadno zranitelní, mají dech krátký. Zde dvojnásob platí rčení: „Dýchej zhluboka.”
Plíce jsou pánem dechu, pánem „respirační“ energie. Ta směřuje dolů a ven, pomáhá srdci s cirkulací krve, stimuluje cirkulaci vody. Řídí dýchání, plíce vdechují vzduch, který okysličuje krev.
Častým projevem při poruše funkcí okruhu je opuchlý obličej, zhoršená kvalita kůže, bledé tváře s šedivým nádechem, a především nesprávné, nedostatečné brániční dýchání. Špatně fungující plícní okruh zapříčiní poruchy dýchání, alergie kůže a sliznic, astma, ekzémy na kůži, otoky v obličeji, bolest krční a hrudní páteře hlavně mezi lopatkami. Kazivost zubů 4, 5 nahoře a 6, 7 dole.
Tlusté střevo je dutým orgánem. Řídí vylučování odpadních látek z těla. Přejímá z tenkého střeva zbytky nestrávené potravy. O narušené funkci vás informují první projevy, jimiž jsou opary na dolním rtu, zvětšený odulý dolní ret, kolmé rýhy na dolním rtu, váčky pod očima. Pokud je střevo nemocné, vznikají poruchy peristaltiky, průjmy, zácpy, plynatost, záněty slepého střeva, ale i problémy sliznic - krvácení z nosu, senná rýma, alergické projevy na kůži. Mnohdy se objeví zvýšená kazivost zubů, bolesti v krku, sklony k depresím.
Nejčastějším místem projevu disharmonie v elementu KOV je kůže. Kůži, stejně jako plíce, ovlivňuje dech. Pokud se potíme, zbavuje se náš organismus pomocí potu škodlivin. Kůže pokrývá kostru a svaly, je naším největším orgánem. Chrání nás před vnějšími vlivy a naší povinností je správně se o ni starat. Vhodnou volbou jsou aromaterapeutické olejové přípravky, které podpoří kožní barieru a vhodně zvolené éterické/esenciální oleje pomohou harmonizovat funkčí okruhy a související orgány. Aromaterapií bereme ohled na sebe, na potřeby našeho těla. Objevte účinky éterických olejů na tělo i duši, které pomáhají nalézt zdraví a pocit pohody. Vyjádřením elementu KOV je ÚCTA, přistupujte tak k sobě i ostatním.
KOV – ÚCTA
Symbolizuje tvrdost, rozpínavost a obranu, nakupené jin.
orgány: plíce – tlusté střevo
barva: bílá
chuť: pikantní
vlastnost: smutek, sklíčený smutek, neklid, smysl pro spravedlnost, urážlivost, plačtivost
indikátor: nos, kůže, ochlupení, pláč
při harmonii: komunikativnost, životnost, pozitivnost
při disharmonii: melancholie, lítostivost, pesimismus, zranitelnost, necitlivost, zdrženlivost
období: podzim 15. 9. až 14. 11.
smysl: čich
klima: sucho
SMĚS ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ KOV
Charakteristika vůně:
Svěží borovicovo-balzámové aroma cypřiše a jalovce nesoucí se na pryskyřično-kafrových tónech kadidla umocňuje svěží bylinný tymián. Jemnost ukrytá ve sladké růži lehce doplněná řebříčkem dodává kompozici sladce květinovo-bylinný tón. Celistvost kompozice se nese na křídlech uvolňujícího pomeranče, který navozuje radost, odvádí smutek.
POMERANČ
Teplé, svěží, sladce citrusové aroma. Olej byl jedním z nejlepších olejů na zažívací ústrojí. Osvědčil se při břišních křečích, bolesti, nechutenství, nevolnosti, nadýmání, říhání, zácpě i dráždivém tračníku. Pomáhá uvolnit stagnující energii do pohybu, uvolnit napětí a odstranit frustraci. Navozuje radost, pozitivní pocit, rozptyluje smutek, popudlivost. Napomáhá uvolněnějšímu přístupu, podněcuje přizpůsobivost a usnadňuje řešení problémů.
CYPŘIŠ
Svěží, borovicovo-balzámové aroma. Stále zelený jehličnan, je označován za strom klidné krásy. V Egyptě sloužil k výrobě sarkofágů. Je zasvěcen bohu podzemního světa, smrti a věčnosti. Cypřiš je ceněn pro své adstringentní účinky. Používal se při léčbě hemoroidů, vnitřním krvácení, průjmu, upravuje nadměrné krvácení při menstruaci. Reguluje a oživuje krevní oběh. Obnovující, tonizující efekt na žíly. Chladivá a svíravá povaha pomáhá při nadměrném pocení. Pomáhá přijmout těžké změny vnější a vnitřní povahy - přijímání dovnitř a pouštění ven, přijetí a zřeknutí se. Zaplašuje výčitky, vštěpuje optimismus. Pomáhá plout s tokem života. Působí jako neurotonikum, při únavě a vyčerpání, uvolňuje a osvěžuje při nervovém vypětí, pomáhá ujasnit si myšlenky a ujasnit si cíle, navozuje pocity soudržnosti a stálosti. Pomáhá rozjasnit mysl. Čistí a odlehčuje plíce, průdušky, nosohltan. Vysušuje záněty, hnisající vředy a rány. Jeho klidná posilující vůně má schopnost utěšovat ve smutku a mírnit skrývající se obavy duše.
JALOVEC
Svěží, přesto ostré jehličnaté aroma. Bobule jsou používány jako lék, koření i zdroj esenciálního oleje. Pro aromatické a antiseptické účinky je používán jako vykuřovadlo, rituální kadidlo. Olej je silným tonikem, zahřívající a stimulující energie jang. Jalovec je močopudný, brání městnání mízy. Prospívá při chronické únavě, špatném krevním oběhu s projevem studených nohou, bolestmi dolní části zad spojenými s otokem. Narušuje psychologickou stagnaci, pomáhá vystoupit z nepříjemných vzpomínek, napětí a smutku. Dodává podporu a posiluje, učí důvěřovat podpoře druhých, uklidňuje při nervozitě, čistí myšlenky, pomáhá zbavit se starostí. Prohlubuje čistou dobrotu u lidí, probouzí soucit a snahu pomáhat. Má pozitivní účinky na mysl a s ní spojenou nervovou soustavu - uklidňuje.
ŘEBŘÍČEK
Hořko-sladké, lehce kafrově bylinné aroma. Řebříček (latinsky Achillea millefolium) byl zasvěcen Achillovi, právě pro svou schopnost hojit rány. Jeho účinky se využívají při nízkém krevním tlaku, špatném krevním oběhu. V elementu Kov má schopnost regulovat póry v pokožce i v auře. Jeho pomoc oceníme při depresích, hojí skryté rány, pocity vzteku, mrzutost, smutek. Otevírá schopnost citlivé komunikace, pomáhá ke zdravému sebevyjádření.
KADIDLO
Pryskyřičné, balzámově kafrové aroma. Od pradávna je používáno jako vykuřovadlo. Pražením vzniká černý prášek, který byl v Egyptě používán při líčení očních víček. Pro své antikatarální účinky a usnadňování vykašlávání je vhodný při bronchitidě, astmatu, zejména pokud jsou spojené s nervovým napětím. Pomáhá uvolnit úzkost a sevření na prsou, tím podporuje dýchání. Umožňuje poklidné rozjímání, sedativum, tradiční meditativní vůně, uklidňuje a soustřeďuje mysl, zpomaluje dýchání, vyrovnává psychiku při neklidu a strachu.
TYMIÁN
Svěží, teplé, bylinné aroma. Egypťanům sloužil jako aromatické vykuřovadlo. Řekové jej využívali jako kulinářské koření. Již v minulosti byl používán pro dezinfekci vzduchu proti šíření nemocí. Tymián je silným tonikem tělesné energie jang, posilňuje činnost plic, srdce, ledvin a nervového systému. Po psychologické stránce se podílí na stimulaci plic, rozptyluje melancholii a nabíjí ledviny energií, což vybízí k aktivitě. Působí jako neurotonikum a stimulans psychiky, zmírňuje hněv, zjemňuje mysl, dodává odvahu a morálku, duchovní statečnost, oživuje ducha, při depresi a stranění se lidí, při pesimismu a pochybování o sobě, dodává sebedůvěru, při pocitech osamění.
RŮŽE
Syté, květinové, mírně kyselé, svíravé a přesto jemně sladké aroma to je syrská-damascénská růže. K získání kilogramu oleje je potřeba cca 2 tuny květů, což je přibližně 2 100 000 květů. Vzhledem k tomu je cena růžového oleje tak vysoká. V parfemářství se využívá absolue, což je olej získaný extrakcí za pomoci rozpuštědel. Mimořádné zastoupení má růže v oblasti lékařství a aromaterapii. Je prospěšná při úzkosti, nespavosti, uklidňuje a přesto posiluje srdce. Obnovuje pohodu, posiluje ušlechtilost, ideály, ženskost, mateřství. Při pocitech ohrožení, spojuje jistotu s láskou, sebejistotu s milováním, citlivě otevírá potlačovaná traumata. Je skvělým společníkem při stresu, šoku, obavách, při úzkosti, dává schopnost milovat sám sebe, obnovuje důvěru ve schopnost milovat. Je zasvěcena řecké bohyni lásky Afrodité a zároveň je symbolem boží lásky ke světu.
Pomalu přichází podzim, chladná rána, naše nálada i tělo potřebují vzpruhu. Pusťme se do úklidu domova a přidejme i očistu duše. Opusťme to, co nás oslabuje, posilněme tělo i duši bylinami, aromaterapií. Při vaření použijme podpůrné koření šalvěj, tymián, skořici, zázvor, hřebíček, fenykl, rozmarýn, saturejku, mateřídoušku. Zklidněme nadměrnou aktivitu, zaměřme se na cvičení, které navrací myšlenky k nám samým, které napomáhá správnému dýchání a udržuje vytvořenou energii v našem těle. Díky tomu neoslabíme obrannou funkci čchi, ale podpoříme vlastní imunitní systém a nemoci se nám vyhnou.
Jakou koncentraci použijeme?
10 % pro koupel
1-10 % pro masáž
0,5-2 % pro olejový tělový parfém
0,1-0,5 % pro obličejový krém nebo olej