Rýma a ucpaný nos. Jak pomůže aromaterapie?
Podzim je období spojené se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění a nemocí dýchacích cest. Proto bývá většinou ve znamení rýmy a ucpaného nosu.
Častá změna teplot a vysušený vzduch v místnostech oslabují nosní sliznici a viry mají do našeho organismu dveře dokořán.
Prvním příznakem nachlazení bývá obvykle RÝMA. Je to nejběžnější akutní, infekční, virové onemocnění dětí i dospělých.
Jejími hlavními příznaky jsou nucení ke kýchání, slzení, vodnatá rýma, která přechází do žluté nebo zelené.
Léčba rýmy je symptomatická, nejdůležitější je zmírnit nebo odstranit obtěžující příznaky, a to zejména ucpaný nos a výtok z nosu.
V první fázi je důležité zvlhčovat a čistit nosní sliznici přípravky s fyziologickým složením (= přirozeným, shodným se zdravým organismem) pomocí sprejů s mořskou vodou nebo Vincentkou, která má stejnou koncentraci solí a minerálů jako povrch sliznice těla. Další možností jsou výplachy nosní konvičkou.
Při oteklém a ucpaném nosu je důležité nechat co nejdříve sliznici splasknout.
Úlevu dětem i dospělým přinášejí NOSNÍ OLEJE. Jsou to vynikající a účinné přípravky se speciálním posláním – zvlhčit, ošetřit, regenerovat a zklidnit nos a jeho okolí. Jejich tajemstvím jsou jemné rostlinné oleje, které na nosní sliznici vytváří ochranný olejový film.
Ten chrání nos před vysušováním i před nepříznivými vlivy životního prostředí. Další účinnou složkou jsou éterické oleje známé svými protivirovými, antimikrobiálními a zklidňujícími účinky. Působí tak proti nasídlování patogenních mikroorganismů a brání jejich množení.
Rýma u dětí
Každá maminka potvrdí, že rýma u miminek a malých dětí je noční můra. Pro děti od narození je vhodný NOSNÍ OLEJ BABY. Je složen jen z těch nejjemnějších olejů (mandlový a z pšeničných klíčků), z třezalkového macerátu a levandulového a heřmánkového éterického oleje. Nedráždí citlivou dětskou nosní sliznici a napomáhá zvyšovat obranyschopnost organismu a obnovovat přirozené funkce mikroflóry nosu.
Maminky malých dětí se shodují, že NOSNÍ OLEJ BABY je malý zázrak. Rýma rychleji odezní a při každodenní aplikaci ráno před odchodem do školy či školky je to ideální prevence k posílení slizniční imunity.
Spolu s NOSNÍM OLEJEM BABY pomůže i zvlhčování vzduchu. Použít můžete ultrazvukové difuzéry či odpařovače, ale dobře poslouží i mokrá plena či utěrka přehozená přes topení. Stačí jen přidat pár kapek éterického oleje z borovice, citronu, eukalyptu, mateřídoušky, majoránky nebo směsi AROMA BABY, ATEMOLU či IMUBABY, VIROSANU. Úleva a klidnější spánek vás i vašich dětí vám budou odměnou.
Novorozencům či malým dětem je příjemnější vytřít nos vatovou tyčinkou namočenou v NOSNÍM OLEJI BABY.
TIP! Při rýmě a ucpaném nosu se doporučuje spát s hlavou ve vyvýšené poloze.
Pro starší děti a dospělé je určený NOSNÍ OLEJ. Má příjemnou lehce „větrovou“ – mátovo-eukalyptovou vůni. Tím pádem váš nos pořádně protáhne a dýchat je hned o trochu snazší.
Zkušenosti těch, kteří NOSNÍ OLEJE používají, ukazují, že si dokáží poradit i s alergickou rýmou.
Éterické oleje při rýmě: proč je použít?
Působí antimikrobiálně a sekretolyticky
Borovice, citron, čajovník, eukalyptus, tymián, levandule, cypřiš. Směsi éterických olejů CHINA, ANEMOS, VIROSAN.
Diskrétním řešením ucpaného nosu při rýmě a nachlazení jsou INHALAČNÍ TYČINKY. Stačí nakapat éterické oleje či směsi dle vlastního výběru a začít inhalovat. Jejich použití je jednoduché a bezpečné i pro děti. Mohou je mít stále u sebe ve škole nebo školce a přičichnout si dle potřeby. Můžete si vytvořit inhalační tyčinky dle vlastních požadavků nebo použít již hotovou sadu 5 tyčinek s názvem ČICHACÍ SADA PRO DĚTI.
Bolestivě odřený nos od neustálého smrkání pomůže zahojit balzám z vůní heřmánku INTIMISS. Balzám můžete aplikovat i na vnitřní kraj nosních dírek. Neštípe, nepálí a skvěle hojí. Ocení ho i děti.
Imunita
Vzhledem k tomu, že rýma je virové onemocnění, je důležité posílit i obranyschopnost organismu, aby si tělo s virovou náloží dokázalo lépe a rychleji poradit. Při prvních příznacích nachlazení doporučujeme ihned začít s užíváním EXTRAKTU Z ECHINACEY a zvýšit dávku VITAMÍNU C. Ideální je denní dávku VITAMÍNU C rozpustit v LAHVI s vodou či čajem a popíjet jej během celého dne.
Pro podporu imunity z dlouhodobého hlediska doporučujeme užívání EXTRAKTU Z ELEUTHEROCOCCU.
Ucpaný nos, zadní rýma, zaražená rýma
Všechny výše uvedené pojmy jsou synonymem pro zánět vedlejších nosních dutin. Často se vyskytuje jako důsledek předchozího nachlazení, rýmy, chřipky či podobné respirační infekce. Ale může souviset i s alergií. Je pro něj charakteristický neustále ucpaný nos a často jej provází silné bolesti hlavy. Pokud je zhoršeno vylučování nosních sekretů (z tzv. ucpaného nosu) dostává se hlen do vedlejších nosních dutin. Zde je pak doslova ideální prostředí pro vznik zánětu. Často bývají kombinované, tedy vyvolané bakteriemi i viry. U zadní rýmy je nutné podávat léky na ředění hlenu, aby bylo možné jej vysmrkat. Hodí se i výše zmíněná režimová opatření – zvlhčovat vzduch v místnosti, zvýšený příjem tekutin, inhalace Vincentky a výplachy nosní dutiny mořskou vodou nebo nosní konvičkou.
I u tohoto nepříjemného problému nám aromaterapie nabízí svou pomoc. Specialitou na zmíněné obtíže je nosní olej DONOSOL. Kompozice éterických olejů v tomto přípravku vykazuje široké pole účinků. Od antimikrobiálních a protivirových, přes protiplísňové, sekretolytické až po protizánětlivé. Tento speciální přípravek má i doporučený speciální způsob použití:
Při poloze vleže, s co nejvíce zakloněnou hlavou, aplikujte do každé nosní dírky obsah 1 pipety (kapátka) oleje. Při zakloněné hlavě nevytéká z nosu, ale zatéká do dutin. V poloze vleže je nutné zůstat minimálně 15 minut. Delší doba není na závadu. DONOSOL používejte pravidelně, nejméně 2× denně po dobu minimálně 14 dnů. Je vhodný jako výplachový olej, po aplikaci v akutní fázi potíží, může dojít k výraznému odchodu zánětlivých exkretů z dutin.
DONOSOL ošetřuje a regeneruje jak nosní sliznici, tak i sliznici dutin.
TIP! Skvělým tipem, jak ulevit od ucpaného nosu, je také napařování chodidel. Tato babská rada opravdu zabírá. Teplem dojde k rozšíření cév v končetinách a tím reflexivně odkrví nosní sliznice. Nos se uvolní a bude se vám dýchat volněji. Napusťte si horkou vodu do lavoru a dejte do ní pár kapek EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE. Koupelový olej s eukalyptem také používáme, když chceme nastartovat pocení.
Nosní oleje z naší nabídky neobsahují kortikoidy ani žádné látky způsobující nezdravý návyk. Proto je bez obav můžete používat dlouhodobě a tak často, jak chcete či potřebujete.
Jediná závislost, která vám vznikne, bude ta, že už nebudete chtít použít nic jiného.
Lenka Rigová