Žaludeční vředy – může pomoci aromaterapie?
Peptické vředy trápí celosvětově miliony lidí. Známe je také pod názvem žaludeční nebo gastroduodenální vřed. Jedná se o poškození sliznice a hlouběji uložených vrstev stěny žaludku a dvanáctníku. Proč je sliznice žaludku tak důležitá? Produkuje trávicí šťávy a tvoří ochranný hlen, který žaludek brání před poškozením kyselinou chlorovodíkovou. Ta je vytvářena za účelem trávení bílkovin a zničení choroboplodných zárodků v potravě, pH obsahu žaludku tak může dosahovat hodnost 2 až 1.
Vznik vředu ovlivňuje řada faktorů. I když je zde prokázána spojitost s infekcí bakterií Helicobacter pylori, samotná bakterie zřejmě k rozvoji onemocnění nestačí. Využije příležitosti při špatné funkci žaludeční sliznice a nedostatečné tvorbě ochranného hlenu. Predispozičními faktory jsou nesprávná životospráva a nekvalitní strava (bílé pečivo, smažená jídla, vysoký obsah cukrů, …), dlouhodobý stres, kouření, nadměrné pití alkoholu a kávy, časté užívání některých léčiv (kortikoidy, NSAID podávaná při bolestech - kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, diclofenac, piroxicam, …)
Jak se žaludeční vředy projevují?
- bolest břicha související s příjmem jídla
- žaludeční nevolnosti
- nadýmání
Léčba spočívá v podávání látek pro snížení kyselosti žaludku a podpoře tvorby ochranného hlenu. V případě zvracení s příměsí krve nebo přítomnosti krve ve stolici je nutný rychlý zásah lékaře. Hluboké vředy mohou i perforovat stěnu žaludku.
Pro předcházení i při výskytu žaludečních vředů využijte účinků. Působí různými cestami – antibakteriální účinky omezují infekci H. pylori, mají antioxidační a protizánětlivý efekt, čímž podporují hojení a zmírňují rozvoj vředu. Stimulují tvorbu hlenu chránícího sliznici.
Doporučováno je vyhýbat se kořeněným jídlům, i když např. kurkuma a zázvor mohou naopak pomoci ochránit sliznici žaludku před rozvojem vředů. Důležité je do stravy zařadit ovoce a zeleninu (hlavně brukvovité – brokolice, zelí), celozrnné pečivo, probiotika, kvašené mléčné produkty, zvýšit příjem vitamínů. Prospěšné jsou rostlinné oleje s výraznými antioxidačními a protizánětlivými schopnostmi – PUPALKOVÝ OLEJ (protizánětlivý), OLEJ LISOVANÝ Z MRKVOVÝCH SEMEN (silně antioxidační, mírní plynatost a podporuje motilitu střeva). OLIVOVÝ OLEJ LISOVANÝ ZA STUDENA dokonce obsahuje fenolické složky, které působí proti bakterii H. Pylori. Oleje přidávejte do zeleninových salátů nebo si dejte zdravotní lžičku po jídle.
Dalším pomocníkem je MASTICHA, pryskyřice získávaná ze stromu Pistacia lentiscus L. Pryskyřice je ideální jako „přírodní“ žvýkačka, která díky obsaženým silicím a dalším složkám pomáhá pečovat o dutinu ústní a zuby, působí proti zubnímu plaku, je nápomocna při zánětech dásní a chronických periodontitidách. Mezi dalšími účinky lze jmenovat snížení hladiny cholesterolu a právě pomoc při žaludečních a duodenálních vředech a žaludečních nevolnostech. Pozitiva přináší i lidem trpícím Crohnovou chorobou. Neobsahuje sacharidy ani jakékoli jiné uměle přidané složky, jedná se přímo o sklizenou pryskyřici. Vhodná denní dávka je cca 2 g krystalů.
Prokázané byly pozitivní účinky některých éterických olejů a jejich složek (máta peprná, čajovník, mrkvová semena, tymián, fenykl, saturejka, …). Řada takových složek je přítomna ve směsi éterických olejů CANDIÖL, který lze preventivně i při výskytu vředu využít.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.